banner23

banner31

banner24

Kosova ve Sırbistan anlaştı

Kosova ve Sırbistan arasında serbest trafik anlaşmasından dolayı büyüyen kriz, bir çatışmaya dönüşmeden sonuçlandırıldı. İki ülke, iki gün süren müzakerelerin ardından anlaşmaya vardığını duyurdu.

GÜNDEM 01.10.2021, 14:19
Kosova ve Sırbistan anlaştı

Geçtiğimiz günlerde Kosova ve Sırbistan arasında 2016 yılında imzalanan serbest trafik dolaşımı anlaşmasının süresinin bitmesiyle yaşananlar bölgede büyük gerilime sebep olmuştu. Dün itibariyle krizde önemli bir yol kat edilerek AB arabuluculuğunda görüşen iki ülke temsilcileri anlaşmaya vardı. Konu Avrupa Birliği Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak tarafından sosyal medya üzerinden dünya kamuoyu ile paylaşıldı.

Üç maddeden oluşan anlaşma metnine göre çekilme öncesinde;

-Jarinje ve Bernjak sınır kapılarına gönderilen özel polis birlikleri ve askerler yarın itibariyle karşılıklı ve eş zamanlı olarak geri çekilecek.

-İki sınır kapısında da güvenliğin sağlanması için NATO-Kosova Gücü (KFOR) takribi iki hafta kalmak suretiyle konuşlandırılacak.

-Yine kalıcı bir çözüm bulunana dek geçici tedbir olarak 4 Ekim itibariyle araçlara çıkartma yapıştırılacak.

Tüm bunların devamında AB başkanlığında Sırbistan ve Kosova’dan yetkililerin katılacağı bir çalışma grubu oluşturularak kalıcı bir çözüm arayışına gidilecek. İlk toplantının 21 Ekim’de Brüksel’de yapılması ve 6 ay içerisinde çözüm için ilk bulguları içeren bir raporun sunulması bekleniyor.

17°
parçalı bulutlu