banner23

banner24

Kuzey Kore askeri geçit töreni düzenledi

Sık sık nükleer füzeleriyle gündeme gelen Kuzey Kore, yakın tarihlerde teknolojik silahlarını da sergilediği bir askeri geçit töreni düzenledi.

GÜNDEM 15.01.2021, 21:50
Kuzey Kore askeri geçit töreni düzenledi

Yonhap News Agency sitesinde yer alan haberde, Güney Kore hükümetinden bir kaynak tarafından, Kuzey Kore’nin nükleer cephaneliğini kuvvetlendirme açıklamasını tamamlaması sonrasında askeri geçit töreni düzenlediği ifade edildi. Güney Koreli bir yetkiliye Kuzey Kore'nin askeri bir geçit töreni düzenleyip düzenlemediği sorulduğunda, Güney Kore ordusunun Kuzey Kore’yi yakından izlediği belirtildi.

Geçen Pazartesi günü Seul askeri yetkilileri, Kuzey Kore’nin pazar gecesi sekizinci kongre için Pyongyang'ın merkezinde bir askeri geçit töreni düzenlediğine dair işaretlerin tespit edildiğini ifade ettiler. Ancak Kuzey Kore devlet medyasının böyle bir olay hakkında haber yapmaması bunun bir prova olabileceği ve önümüzdeki günlerde askeri bir geçit töreni yapılabileceği yönünde spekülasyonların doğmasına sebep oldu.

Kuzey Kore geçen yıl ekim ayında İşçi Partisi'nin 75. kuruluş yıldönümünü kutlamak için büyük bir askeri geçit düzenledi ve yeni bir kıtalararası balistik füze ile denizaltıdan fırlatılan bir balistik füze de dahil olmak üzere modern teknoloji silahlarını sergiledi. Bu yıl düzenlenen törende de Kuzey Kore ordusu tarafından Pukguksong-5 gibi denizaltından fırlatılan balistik füze (Submarine-launched ballistic missile-SLBM) sistemleri sergilendi. Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un etkinliğe katıldı ve bir konuşma yaptı. Parti kongresinin daha önceki bir oturumunda Kim, ABD'yi Kuzey'in "en önemli düşmanı" olarak tanımladı.

IISS (The International Institute for Strategic Studies) News’te Savunma ve Askeri Analiz Araştırma Görevlisi Joseph Dempsey’in twitter hesabından askeri geçit törenine ait 100 adet fotoğrafın bulunduğu bir kolaj yayınlandı.

Bunun yanında Dempsey, yine Kuzey Kore liderinin ülkedeki askeri geçit törenini yakından takip eden Güney Kore'ye yönelik açıklamalarını aktardı.

banner34