banner23

banner24

Kuzey Kore'den BMGK'ya egemenlik ihlali suçlaması

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Kuruluşlarla İlişkiler Dairesi Başkanı Cho Chol Su, BMGK'nın Kuzey Kore'nin egemenlik ve öz savunma hakkını ihlal ettiğini söyledi.

GÜNDEM 03.10.2021, 11:56
Kuzey Kore'den BMGK'ya egemenlik ihlali suçlaması

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Kuruluşlarla İlişkiler Dairesi Başkanı Cho Chol Su yaptığı açıklamada, BMGK'nın Kuzey Kore'nin füze denemelerini görüşmek üzere kapalı bir toplantı yapmasının bir ihlal olduğunu kaydetti.

Sputnik'in haberine göre bu kapalı toplantı, Pyongyang'ın egemenliğinin ve öz savunma hakkının ihlali olarak nitelendirildi.

Cho Chol Su yaptığı açıklamada, "Toplantıda ABD ile Fransa ve İngiltere de dahil müttefikleri, 'Hwasong-8' tipi yeni hipersonik füzenin test atışının BM kararının ihlali, uluslararası barışa ve komşu ülkelerin güvenliğine yönelik tehdit olduğunu iddia etti. Pyongyang, adil ve yasal olmayan BMGK kararlarını tanımadığını açıklamıştı." ifadelerini kullandı.

Ayrıca Cho, "Bize öz savunma hakkımızdan feragat etmemizi söylüyorlar. Bu, Kuzey Kore'yi egemen bir ülke olarak tanımadıklarından başka bir anlam ifade etmiyor." sözlerini de açıklamasına ekledi.

banner34