banner23

banner24

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'dan nükleer silah uyarısı

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, ABD ve Güney Kore'yi uyararak, "Olası askeri çatışmalarda nükleer silah kullanmaya hazırız" dedi.

GÜNDEM 28.07.2022, 13:18
Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'dan nükleer silah uyarısı
banner34

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, ABD ve Güney Kore ile olası askeri çatışmalarda nükleer silahlarını kullanmaya hazır olduklarını söyledi.

HT'nin haberine göre Kim, 1950-53 Kore Savaşı'nın 69. yıl dönümünde savaş gazilerine hitaben yaptığı konuşmada, "Silahlı kuvvetlerimiz herhangi bir krize yanıt vermeye tamamen hazırdır." dedi.

ABD'nin düşmanca politikalarını haklı çıkarmak için Kuzey Kore'yi suçladığını söyleyen Kim, ABD-Güney Kore askeri tatbikatlarını provokasyon olarak değerlendiğini belirtti.

Kim ayrıca, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol'un önceki liderlerden daha ileri gittiğini, Mayıs ayında göreve başladığından beri Seul'ün saldırı kapasitesinin artırdığını söyledi.

Nisan ayında Kim, Kuzey Kore'nin tehdit edilmesi durumunda bunu önlemek için nükleer silah kullanabileceğini ve "asla tek bir caydırıcı savaş göreviyle sınırlı kalmayacaklarını" ifade etmişti.

28°
parçalı bulutlu