banner23

banner26

banner24

Libya'da yıllar sonra ilk defa Polis Günü kutlandı

Geçtiğimiz günlerde Libya’nın başkenti Trablus şehrinde geleneksel Libya Polis Günü kutlandı. Her yıl 8 Ekim günü kutlanan Polis Günü etkinliklerinde SavunmaTR ekibi de yer aldı.

GÜNDEM 10.10.2020, 14:25
Libya'da yıllar sonra ilk defa Polis Günü kutlandı
banner34

Birleşmiş Milletler tarafından tanınan, Libya’daki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti geleneksel Polis Günü’nü etkinliklerle kutladı. Başkent Trablus’un önemli cadde, sokak ve meydanlarında düzenlenen Emniyet Teşkilatı’nın 56. Kuruluş yıl dönümüne çok sayıda polis memuru ve polis aracı katıldı.

Her yıl 8 Ekim’de kutlanan Polis Günü’nde, Libya’nın ulusal marşları ve Polis Teşkilatı’nın marşlarının çalındığı bando korosunun gerçekleştirdiği gösteriler, Libya sokaklarında renkli görüntülerin oluşmasına sahne oldu.

Libya İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Tek kaygısı halkının elleriyle inşa ettiği Libya’nın, her santimetrekaresini, halkını korumak ve güvenliğini sağlamak olan Polis Teşkilatı’na şükranlarımızı sunuyoruz.” açıklaması yapıldı.

Trablus Şehitler Meydanı’ndaki devlet merasimine Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Fayez Es-Sarrac ve Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa da katıldı. Trablus şehir merkezinde oluşturulan kilometrelerce uzunluktaki polis aracı kuyruğu dikkat çekti.

Adeta bir gövde gösterisine dönüşen kutlamalar, polis teşkilatının bölgedeki gücünü de ortaya koyar nitelikte gerçekleşti. İçişleri Bakanlığı’na bağlı Libya Polis Teşkilatı, 25 farklı departmana sahip olmakla birlikte yaklaşık 160 bin polis memurunu bünyesinde barındırıyor.

27°
açık