banner23

banner26

banner24

banner25

Libya Savunma Bakanı'ndan Fransa'ya sitem

Libya Savunma Bakanı Selahaddin en-Nemruş, Fransa'nın yıllarca Hafter'i desteklemesinin utanç verici olduğunu açıkladı.

GÜNDEM 12.12.2020, 11:12
Libya Savunma Bakanı'ndan Fransa'ya sitem
banner34

Fransa 24 televizyonunun İngilizce yayınına röportaj veren Libya Savunma Bakanı Selahaddin en-Nemruş, "Tavrını değiştirmesini ümit ederiz ancak Fransa'nın Hafter'i yıllarca desteklemesi utanç vericidir." ifadelerini kullandı.

Nemruş, Halife Hafter ve Tobruk'taki Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih'in bir kenara konması şartıyla siyasi çözüm için karşı tarafla görüşmelere hazır olduklarını vurguladı.

"Hafter'i kabul etmek mümkün değildir; çünkü o bir savaş suçlusudur yeri ise hapishanedir. Terhune'de ve Trablus'un güneyinde yeni toplu mezarlar keşfediyoruz." diyen Nemruş, Hafter güçlerinin ateşkesi delmeyi sürdürmeleri durumunda bu anlaşmadan çekilme ve Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin Hafter'e karşı savaşmaya hazır olduğu söyledi.

Nemruş, Trablus hükümetinin ateşkes anlaşmasına saygı duyduğu bir vakitte Hafter'in paralı askerlerin desteğiyle Libya'nın güneyine saldırı düzenlediğine dikkati çekti.

Türkiye ile yapılan askeri iş birliği anlaşmasına ilişkin Neruş "Türkiye ile yapılan askeri iş birliği, açık ve ilan edilmiş bir anlaşmadır. Hafter'in destekçileriyle yaptığı ittifaklar gibi gizli değildir." şeklinde konuştu.

Libya Savunma Bakanlığı'ndan perşembe günü yapılan açıklamada, başkent Trablus'un güneyine yakın bölgelere sivil giyimli silahlı kişiler tarafından sızma gerçekleştirildiğine ilişkin bilginin kesin olduğu kaydedilmişti.

Kaynak: AA
22°
parçalı az bulutlu