banner23

banner26

banner24

banner25

Lübnan’da ekonomik kriz sebebiyle protestolar devam ediyor

Büyük bir ekonomik krizle karşı karşıya kalan Lübnan'da halk, krizin yakıt ve benzine de yansımasının ardından yolları kapatarak protestolara başladı.

GÜNDEM 14.08.2021, 15:03
Lübnan’da ekonomik kriz sebebiyle protestolar devam ediyor
banner34

Derinleşen ekonomik kriz, Lübnan halkını yollara döktü.

Şarkul Avsat'ın edindiği bilgilere göre, belirlenen temel ilaç ve malzemelerinin dahi desteklenmesi konusunda büyük sıkıntılar yaşanan Lübnan'da halk, kötüleşen yaşam koşullarını, yakıt ve benzin krizini protesto etmek için bu sabah çeşitli bölgelerde yolları kapattı.

Krizin derinleşmesiyle yakıt sıkıntısı had safhaya ulaştı. Bu da ülkede gasp gibi toplumsal düzeni bozan eylemleri artırıyor. Bu konuyla ilgili, bazı Lübnanlıların özel jeneratörlerin yakıtını sağlamak için çeşitli alanlarda akaryakıt tankerlerini ele geçirmeye çalıştığı bildirildi. 

Lübnan Elektrik Kurumu'nun (EDL), birkaç aydır aldığı önlemler arasında üretimi daha uzun süre minimumda tutmak için elektrik üretimini yasallaştırması geliyor.

EDL’nin uyguladığı elektrik kesintileri çoğu Lübnan bölgesinde günde yaklaşık 22 saate kadar ulaşıyor.

Özel jeneratör sahipleri, dizel yakıtın bitmesi sebebiyle çoğu Lübnan bölgesinde jeneratörlerini günde 12 saatten fazla kapatma kararı alırken bazı özel jeneratör sahipleri ise jeneratörlerini kalıcı olarak kapattı.

Krizin vurduğu diğer bir kısmın da sağlık alanı olduğu biliniyor. Eczanelerde ilaç ve bebek maması, hastanelerde tıbbi malzeme stokları azalırken sübvansiyonlu gıda maddeleri de temin edilemez oldu.

17°
parçalı az bulutlu