banner23

banner26

banner24

banner25

Macron: Avrupalılar ABD’ye karşı saf olmamalı

AUKUS anlaşması sonrası ABD'ye öfke duymaya başlayan Fransa, Avrupalıları ABD'ye karşı dikkatli olmaya çağırdı.

GÜNDEM 28.09.2021, 14:45
Macron: Avrupalılar ABD’ye karşı saf olmamalı
banner34

Fransa; AUKUS anlaşması sonrası Avustralya ve İngiltere'nin ardından ABD'ye de tavır almış durumda.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile yaptığı ortak basın toplantısında, Avrupalıların saf olmayı bırakması ve ABD’nin Çin ile rekabetine odaklanan yeni stratejik seçimlerinden dersler alması gerektiğini dile getirdi.

Avustralya’nın ABD ve İngiltere ile yaptığı AUKUS anlaşmasının ardından Fransa’dan denizaltı satın alma sözleşmesini feshetmesine ilişkin yorumda bulunan Macron, “Avrupalılar saf olmayı bırakmalı. Zaman zaman duruşlarını sertleştiren güçlerin baskısı altında olduğumuzda, tepki vermeli ve kendimizi savunacak güce ve kapasiteye sahip olduğumuzu göstermeliyiz” dedi.

Avrupa’nın ABD'ye karşı kendi savunma yeteneklerini geliştirmesi ve söz konusu bağımlılıklarını azaltması gerektiğini her defasında vurgulayan Macron, Yunanistan’ın Fransa’dan üç fırkateyn alacağını da duyurdu. 

İkilinin Elysee Sarayı’nda yaptığı görüşmenin ardından fırkateynlerin siparişi için bir askeri anlaşma imzalandı.

Fransız Cumhurbaşkanı, Miçotakis ile yaptığı ortak basın toplantısında, fırkateyn anlaşmasının iki ülke arasındaki güvenin bir göstergesi olduğunu kaydetti.

21°
açık