banner23

banner26

banner24

banner25

Macron baskıcı tutumunu yasalarla güçlendiriyor

Fransa'da kabul edilen yeni güvenlik yasasıyla gösterilere müdahale eden devlet görevlilerinin görüntülenmesinin yasaklanması her kesimden tepki çekti.

GÜNDEM 21.11.2020, 12:32
Macron baskıcı tutumunu yasalarla güçlendiriyor
banner34

Fransa hükümetinin, ülkede yapılan gösteri ve yürüyüşler esnasında müdahalede bulunan polis memurlarının fotoğraflarının çekilmesini engelleyen "genel güvenlik" yasasını kabul etmesi tepkilere yol açtı. Söz konusu yasa ile gösteriler sırasında orada bulunan polislerin fotoğraflarını ne gazeteciler ne de vatandaşlar çekemeyecek ve ayrıca video kaydı da yapılamayacak.

Yasayı ihlal edenlere verilecek ceza da belirlendi. Öyle ki, bir polis memuru veya jandarmanın yüz görüntüsü veya başka kimlik unsurlarının yayılmasına sebep olan biri 1 yıl hapis cezası ve 45 bin avro para cezasına tabi tutulacak.

Macron medyadaki destekçilerini de kaybetti

Genel güvenlik yasasına karşı çeşitli gösterilerin düzenlenmesinin yanı sıra Fransız medyası da duruma tepki gösterdi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a yakınlığıyla bilinen Fransız Liberation gazetesinde, Macron'un öncülük ettiği baskıcı yönetimin geldiği son noktaya dikkat çeken bir yazı yayınlandı. 

Kendisinin eleştirildiği yazıları kaldırtmıştı

Macron daha önce kendisinin İslam'a karşı tutumuna yönelik eleştirel ifadelerin bulunduğu iki görüş yazısını kaldırtmış ve yayınlayan kuruluşların internet sitesinde özür mesajı yayınlatmıştı. Yine Associated Press haber ajansının bir Twitter paylaşımı Macron'un baskıları sonucunda kaldırılmıştı. 

30°
az bulutlu