banner23

banner24

Makor Rishon gazetesinin Akdeniz'deki "Türk hilali" korkusu

İsrailli Makor Rishon gazetesi Türkiye'nin "Türk Hilali" ile Akdeniz ve Ortadoğu'daki varlığını güçlendirdiğinden bahsederek endişelerini gözler önüne serdi.

GÜNDEM 07.01.2021, 17:47
Makor Rishon gazetesinin Akdeniz'deki "Türk hilali" korkusu
banner46

İsrail’in önde gelen ve bilinen gazetesi Makor Rishon Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türk Hilali” planının Türkiye’nin Libya, KKTC ve Suriye’deki etkinliğini artıracağını ve Akdeniz’de İsrail’e meydan okuyacağını kaleme aldı.

İsrail basını Türkiye’nin Libya, Suriye ve KKTC’deki varlığını “Türk Hilali” taktiğine benzeterek dikkat çeken bir incelemede bulundu. Makor Rishon’a göre, Türkiye hilal taktiğiyle Ortadoğu ve Akdeniz’de egemenlik sınırlarını ve ticaret yollarını genişletecek.

Habere göre “Türk Hilali” Suriye’nin kuzeyinden başlıyor, KKTC’den geçiyor ve İsrail’e kadar uzanıyor. Haberin devamında Türkiye hilal taktiğiye Libya’yı içine alarak Akdeniz’de İsrail’e rakip olacak. Tedirginlik yaşayan Makor Rishon, "Türkiye, Libya'daki bir Türk deniz üssü şeklinde nüfuzunu genişletirse, uluslararası ticaretinin yüzde 90'ını Akdeniz üzerinden aktaran İsrail'e meydan okuyabilir." uyarısında bulundu.

Makor Rishon’un yaptığı haberde Türkiye’nin Lübnan’daki varlığının İsrail’i endişelendirdiği görülüyor. Haberde, geçen yıl Lübnan’da yaşanan patlamadan sonra limanın restore edilmesi ve yeni limanların inşası için çok fazla Türk şirketinin olması da ele alındı.

Makor Rishon son olarak Türkiye ile İsrail’in sorunlarının çözüme kavuşturulması gerektiğini ve iki ülkenin Akdeniz’de yeni bir iklimin mimarı olabileceğini de ekledi.

banner34
14°
az bulutlu