banner23

banner24

Mavi Balina Tatbikatı başarıyla icra edildi

Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen Mavi Balina 2022 Tatbikatı; Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı ve NATO üyesi 15 ülkeden unsurların katılımıyla Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de başarıyla icra edildi.

GÜNDEM 22.09.2022, 17:17
Mavi Balina Tatbikatı başarıyla icra edildi

Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’nde 11 Eylül’de başlayan ve 2022 yılının NATO’nun en geniş deniz tatbikatı olma özelliğini taşıyan Dynamic Mariner/Mavi Balina-2022 Tatbikatı tamamlandı.

Türkiye’nin ev sahipliğindeki tatbikatta 15 ülkeden 8 bin personel ile 50 gemi, 4 denizaltı, 32 uçak, 20 helikopter, Aksungur, ANKA ve Bayraktar İHA’ları, amfibi deniz piyade birlikleri, SAT ve SAS görev timleri, kıyı birlikleri katıldı.

Tatbikat çerçevesinde harekata hazırlık ve kuvvet entegrasyon eğitimleri, fiili silah atışları, su üstü harbi, denizaltı savunma harbi, hava savunma harbi, denizde denetim harekatı, amfibi harekatı, mayın harbi, elektronik harp, kara ve hava kuvvetleri müşterek eğitimler gerçekleştirildi.

Akdeniz’de Antalya açıklarında gerçekleştirilen tatbikat çerçevesinde helikopterden zorlu bir manevra ile denizaltına malzeme ikmali yapıldı.

Millî Savunma Bakanlığı resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada;

“Ülkemizin ev sahipliğinde gerçekleşen DYNAMIC MARINER/MAVİ BALİNA/NUSRET-2022 Tatbikatı; Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerimiz ile Sahil Güvenlik Komutanlığı ve NATO üyesi 15 ülkeden unsurların katılımıyla Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de başarıyla icra edildi.” ifadelerine yer verildi.

banner34