banner23

banner24

Menendez: F-16 konusunu onaylamayacağım

ABD Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, Erdoğan'ın politikalarını durdurana kadar Türkiye için hiçbir F-16 hususunu onaylamayacağını söyleyerek Türkiye konusundaki tutumunu bir kez daha gözler önüne serdi.

GÜNDEM 13.10.2022, 10:23
Menendez: F-16 konusunu onaylamayacağım

Türkiye’ye F-16 satışını sınırlandırıcı koşullara bağlayan eklemelerin, ABD 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısının Senato versiyonundan çıkarılmasının ardından ABD'de Türkiye karşıtlarından sesler yükselmeye başladı.

Türkiye aleyhine çıkışlarıyla tanınan New Jersey Senatörü Bob Menendez, yaptığı yeni açıklama ile Türkiye'ye olan tavrını bir kez daha gözler önüne serdi.

Twitter üzerinden açıklama yapan Menendez, ABD 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa değişikliğinin Doğu Akdeniz'deki ABD çıkarlarını ilerletmek için ellerindeki araçlardan yalnızca biri olduğunu kaydetti. 

Menendez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bölgedeki politikalarını değiştirmeden Türkiye’ye F-16 satışını onaylamayacağını ifade etti: 

“Açık konuşayım: Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı olarak, Erdoğan bölgedeki saldırganlık kampanyasını durdurana kadar Türkiye için hiçbir F-16 hususunu onaylamayacağım. Nokta.”

Menendez, Pentagon bütçesini içeren 2023 NDAA tasarısının Temsilciler Meclisi versiyonuna sunulan ve Türkiye’ye F-16 satışını şarta bağlayan eklemenin aynısını tasarının Senato versiyonuna da dahil etmişti.

ABD 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısının Senato versiyonundan çıkarılan eklemeler arasında; F-16 satışı için bu uçaklarla Yunanistan'ın hava sahasının ihlal edilmemesi ve uçakların YPG'ye karşı kullanılmamasını, Türkiye'nin İsveç ile Finlandiya'nın NATO üyeliğini onaylaması gibi Türkiye'nin çıkarlarına aykırı şartlar bulunuyordu.

banner34