banner23

banner24

Mevlüt Çavuşoğlu: ABD'nin S400 tutumu müttefiklik ruhuyla bağdaşmıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda ABD ile ilişkiler ve S400 konusu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 04.11.2021, 15:21
Mevlüt Çavuşoğlu: ABD'nin S400 tutumu müttefiklik ruhuyla bağdaşmıyor

Geçtiğimiz günlerde SKYNEWS’in ortaya attığı “S400’ler İncirlik Üssü’ne konuşlandırıldı” iddiası Türk kamuoyunda büyük bir merak uyandırmıştı.

Özellikle sosyal medyada pek çok spekülasyona yol açan bu bilgi çok geçmeden yalanlansa da S400 meselesi yeniden ana gündem maddelerinden biri haline geldi.

Kamuoyunun gündemine bomba gibi düşen bu asılsız iddianın ardında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmada S400 meselesi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

"Bu konuları ele alacak bir çalışma grubu kuracağız"

Türkiye'nin ABD yönetimiyle temaslarını sürdürdüğünü ifade eden Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Joe Biden ile geçen pazar yaptığı görüşmenin yapıcı bir atmosferde geçtiğini belirtti.

ABD'nin PKK/PYD/YPG'yle iş birliği, FETÖ'nün ABD'deki varlığı ve S-400 bağlantılı yaptırımlara ilişkin tutumunun müttefiklik ruhuyla bağdaşmadığını dile getiren Çavuşoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanı'mız bunları açıklıkla bu görüşmede vurguladı. Bu konuları ele alacak bir çalışma grubu kuracağız. Daha önce de ABD'ye böyle bir teklifte bulunduğumuzu söylemiştik, şimdi de bu teklif ABD tarafından, Biden tarafından geldi." dedi.

Çavuşoğlu, çalışma grubunun oluşturulması ve ele alınacak konularla ilgili kurum ve bakanlıkların çalışmaları yürüttüğünü de belirtti.

banner34