banner23

banner26

banner24

banner25

MI6 Başkanı: Rusya'nın gücü azalıyor

Birleşik Krallık Dış İstihbarat Teşkilatı (MI6) Başkanı Richard Moore, Rusya'nın gücünün düşüşte olduğunu öne sürdü.

GÜNDEM 26.04.2021, 11:14
MI6 Başkanı: Rusya'nın gücü azalıyor
banner34

Rusya "pervasız" politikalara devam ederken Birleşik Krallık Dış İstihbarat Teşkilatı (MI6) Başkanı Richard Moore, Moskova'nın gücünün "düşüşte" olduğunu söyledi.

Politico tarafından yapılan habere göre Richard Moore, Ukrayna ile gerginliğin yükseldiğine ve geçen hafta Rus Askeri İstihbarat Servisi'nin (GRU) bir Çek silah fabrikasını havaya uçurduğuna dair çıkan haberlere dikkat çekti.

Açıklamalarını Pazar günü yapan Moore, Rusya'nın "pervasız" hareketlerinin onları endişelendirdiğini ve askerlerini Ukrayna sınırından geri çekmesinin gerginliği azalttığını aktardı. MI6 Başkanı, İngiltere ve ABD'nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i uyardığına da değindi.

Moore, bütün bu endişelere rağmen Rusya'nın gücünün azaldığını söyledi. Rusya'nın ekonomik ve demografik olarak gücünün azaldığını belirten Richard Moore, Navalnıy meselesiyle başlayan protestoların, Putin ile halk arasında anlaşmazlığın bir göstergesi olduğunu öne sürdü. 

Nitekim geçen günlerde The Washington Post'ta yayınlanan bir anket raporunda, Rus nüfusunun çoğunluğunun hükümeti dış politikada desteklemediği bildirilmişti. 

21°
parçalı bulutlu