banner23

banner26

banner24

banner25

Millî Savunma Bakanı Akar, İngiliz mevkidaşı Wallace ile görüştü

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmî ziyaret kapsamında Ankara’ya gelen İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile bir araya geldi.

GÜNDEM 24.06.2022, 09:49
Millî Savunma Bakanı Akar, İngiliz mevkidaşı Wallace ile görüştü
banner34

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile görüştü. Bakan Akar, resmî davetlisi olarak Ankara'ya gelen Bakan Wallace'ı, Millî Savunma Bakanlığında askerî törenle karşıladı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace baş başa görüşme sonrası heyetler arası görüşmelere başkanlık etti.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, İngiliz mevkidaşı Ben Wallace ile görüşmesinde, ilişkilerin stratejik ortaklık temelinde her alanda devam ettiğini belirtti ve savunma sanayi alanındaki iş birliğinin ihraç lisansı kısıtlamalarının kaldırılmasıyla kazandığı ivmeye vurgu yaptı.

İkili ve NATO, başta Ukrayna olmak üzere bölgesel savunma, güvenlik ile savunma sanayisinde iş birliği konularında görüş alışverişinde bulunulan görüşmede, Bakan Akar tarafından:

- Türkiye-İngiltere arasındaki ilişkilerin stratejik ortaklık temelinde her alanda devam ettiği belirtildi,

- Savunma sanayi alanındaki iş birliğinin ihraç lisansı kısıtlamalarının kaldırılmasıyla kazandığı ivmeye vurgu yapıldı,

- PKK/YPG-DEAŞ ve FETÖ başta olmak üzere terörle mücadelede iş birliğinin önemi ifade edildi,

- Ukrayna’nın bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve egemenliğine verilen destek ile bölgede barış ve istikrarın yeniden tesis edilebilmesi için bir an evvel ateşkes ilan edilmesinin gerekliliği dile getirildi,

- Tahıl sorununun çözümüne yönelik çalışmaların koordineli olarak devam ettiği bildirildi.

Görüşmede ayrıca, askerî eğitim iş birliği faaliyetlerinin artarak devamı konusundaki mutabakat belirtildi.

21°
açık