banner23

banner24

Millî Savunma Bakanı Akar, NATO Karargâhında

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere NATO Karargâhına geldi.

GÜNDEM 16.02.2022, 14:29
Millî Savunma Bakanı Akar, NATO Karargâhında

Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Basat Öztürk ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Bakan Akar, NATO Daimi Temsilciliği ile Türk Askerî Temsilciliğini ziyaret etti.

Personelle görüşüp devam eden çalışmalara ilişkin bilgi alan Bakan Akar, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde uluslararası alanda bir özne hâline gelen Türkiye'nin çok önemli çalışmalar yaptığını, ciddi başarılar sağladığını belirtti.

Çok farklı faktörler ve etkenler nedeniyle hassas bir dönemden geçildiğini vurgulayan Bakan Akar,

"Türkiye'nin, 85 milyonun sizden beklentisi büyük. Bu yıl Türkiye’nin NATO’ya katılımının 70'inci yıl dönümü. NATO’nun değerlerini ve sorumluluklarını paylaşan Türkiye, 1952 yılından bu yana kendisine verilen tüm görev ve misyonları başarıyla yerine getirmektedir. Burası bir taraftan NATO görevlerine destek sağlarken diğer taraftan ülkemizin hak ve menfaatlerini korumak ve kollamak için önemli bir ortam." diye konuştu.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı oturumlarına katılımı öncesinde NATO Karargâhındaki personel ile çalışmalara ilişkin toplantı gerçekleştiren Bakan Akar’ın gün içinde bazı ülkelerin savunma bakanları ile ikili görüşmeler yapması da planlanıyor.

Bakan Akar Romanya Savunma Bakanı Vasile Dincu ile görüştü

NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında düzenlenen "NATO Nükleer Planlama Grubu" oturumuna katılan Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, sonrasında Romanya Savunma Bakanı Vasile Dincu ile bir araya geldi. NATO Karargâhındaki görüşmede ikili ve bölgesel güvenlik ve savunma konuları ile savunma sanayisinde iş birliği imkânları ele alındı.

Savunma Bakanlığı görevine atanmasından dolayı Bakan Dincu'yu tebrik eden Bakan Akar tarafından görüşmede; Romanya'nın Türkiye'nin önemli bir müttefiki olduğu, Türkiye ve Romanya arasında askerî eğitim ve diğer iş birliği alanlarında atılacak adımların bulunduğu, Karadeniz'in bir barış denizi olarak kalmasının ve Montrö rejiminin korunmasının önemli olduğu vurgulandı.

banner34