banner23

banner24

Mısır ve Sudan'dan askeri iş birliği anlaşması

Mısır ordusundan askeri bir heyet, önemli anlaşmalar imzalamak üzere Sudan’ın başkenti Hartum’u ziyaret etti.

GÜNDEM 03.03.2021, 11:14
Mısır ve Sudan'dan askeri iş birliği anlaşması

Sudan’da devlet başkanı Ömer Beşir’in askeri darbe ile devrilmesi ve Mısır’ın, Etiyopya ile yaşadığı "Hedasi (Rönesans) Barajı" sorunu, iki ülkeyi güvenlik alanında yakınlaştırdı.

Arab News’in aktardığına göre, Sudan’ın Genelkurmay Başkanı Muhammed Osman el Hüseyin ve Mısırlı mevkidaşı Korgeneral Muhammed Farid, Salı günü başkent Hartum’da, Mısır-Sudan ortak askeri komitesinin yedinci toplantısında ikili bir anlaşma imzaladı. Anlaşmanın ortak askeri tatbikatlar, sınır güvenliği, terörizmle mücadele ve istihbarat paylaşımı da dahil olmak üzere birçok alanı kapsadığı ifade edildi.

Sudan Genelkurmay Başkanı General Muhammed Osman el Hüseyin imza töreninde yaptığı açıklamada, "Mısır silahlı kuvvetlerinden kardeşlerimize iyi niyetleri ve güçlü destekleri için teşekkür ediyoruz." dedi.

Mısır Genelkurmay Başkanı Muhammed Farid ise "Mısır, herhangi bir acil durumda Sudan’ın yanında olacaktır. Silahlanma, eğitim, istihbarat ve sınırların güvence altına alınması konularında Sudan’ın tüm taleplerini karşılamaya hazırız." İfadelerini kullandı.

Sudan ve Mısır Hava Kuvvetleri, kasım ayında komando birliklerinin de katılım sağladığı ortak bir hava tatbikatı düzenlemişti.

banner34