banner23

banner26

banner24

banner25

Mısır ve Uganda'dan istihbarat anlaşması

Mısır ve Uganda, Nil Nehri üzerinde inşa edilen Nahda Barajı krizi devam ederken güvenlik ve istihbarat anlaşması imzaladı.

GÜNDEM 09.04.2021, 11:36
Mısır ve Uganda'dan istihbarat anlaşması
banner34

Mısır'ın, Etiyopya'ya karşı oluşturduğu askeri ittifak cephesi genişliyor.

The Arap Weekly'nin haberine göre, Etiyopya'nın Nil Nehri üzerinde inşa ettiği Nahda Barajı bölgede krize sebebiyet vermeye devam ederken Mısır İstihbarat Birimi ile Uganda Askeri İstihbarat Birimi (CMI), başkent Kampala'daki genel merkezde güvenlik ve istihbarat alanında iş birliği anlaşması imzalandı. Kahire'den gelen heyetin başkanlığını yapan Mısır istihbaratından Binbaşı General Sameh Saber El-Degwi, "Uganda ve Mısır'ın Nil'i paylaşması gerçeği, iki ülke arasındaki işbirliğini kaçınılmaz kılmaktadır, çünkü Ugandalıları etkileyen şey şu ya da bu şekilde Mısır'ı da etkileyecek." ifadelerini kullandı. 

Mısır, Etiyopya ve Sudan arasında aylardır devam eden müzakerelerden şu ana kadar herhangi bir sonuç alınabilmiş değil. Geçtiğimiz günlerde Sudan, ABD ve Avrupa Birliği'nin baraj krizinin çözümü konusunda arabulucu olmasını önermiş ancak Etiyopya teklifi reddetmişti.

6 Nisan'da Cumhurbaşkanı Aldülfettah es-Sisi, tekrardan ulaşıma açılan Süveyş Kanalı'na ziyareti sırasında yaptığı açıklamada Mısır’ın su payına zarar verilmesinin ''kırmızı çizgisi'' olduğunu belirterek ''tüm bölge istikrarını etkileyecek'' bir yanıt verilebileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

13°
parçalı bulutlu