banner23

banner24

Mossad Eski Başkanı’na soruşturma açıldı

Mossad Eski Başkanı Yossi Cohen hakkında, yolsuzluk ve görevini kötüye kullandığı iddiası ile ilgili olarak soruşturma başlatıldı.

GÜNDEM 17.08.2021, 14:47
Mossad Eski Başkanı’na soruşturma açıldı
banner46

İsrail'de eski Mossad yetkilisinin yolsuzluk iddiaları ülke gündemini sarstı.

Hakkında yolsuzluk suçlamaları bulunan Mossad Eski Başkanı Yossi Cohen'e, İsrail polisinin girişimiyle Başsavcı Avichai Mandelblit başkanlığında soruşturma açıldı

Şarkul Avsat'ın haberine göre, 16 Ağustos'ta İsrail'in yerel kanallarından Kanal 13'te, Cohen’in, kızının düğünü için Avustralyalı milyarder iş insanı James Packer'dan 20 bin dolarlık bir hediye aldığı iddia edildi.

James Packer, eski Başbakan Binyamin Netanyahu’ya yöneltilen yolsuzluk iddianamelerinde adı geçen biri olarak biliniyor. Ayrıca Kanal 13, Cohen hakkında son iki yıldan bu yana yakın temasta bulunduğu bir uçuş görevlisiyle gizli bilgilerin paylaşılması da dâhil olmak üzere başka yolsuzluk davalarının olduğunu ileri sürdü.

Hukukî açıdan incelendiği polis tarafından bildirilen dava, İsrail siyasetinde tansiyonun yükseleceğinin sinyallerini veriyor.

Cohen-Netanyahu yakınlığı

Eski Başbakan Binyamin Netanyahu'ya yakınlığıyla bilinen Cohen'in; Likud partisi liderliğine ve Başbakan olmaya hazırlandığı iddia edilmişti. Cohen, Netanyahu döneminde sırayla; Mossad Başkan Yardımcısı, Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı ve Mossad Başkanı olarak görevlerde bulundu. Netanyahu ile aralarından su sızmayan Cohen, Netanyahu tarafından Washington'a ve birçok Arap ülkesine özel elçi olarak gönderildi. Zenginliğiyle tanınan eski başkan; medyaya yakın ve en ünlü Mossad liderlerinden biri olarak biliniyor. 

Cohen Temmuz ayının başında, İran’daki Natanz Nükleer Tesisi'nde meydana gelen patlamanın arkasında Mossad’ın olduğuna işaret ettiği ve Mossad'ın 2018’de İran'ın başkenti Tahran'daki bir depodan İran’ın nükleer arşivini çaldığı operasyona dair verdiği bir röportaj nedeniyle eleştirilmişti. Mossad Eski Başkanı söz konusu röportajda, suikasta uğrayarak öldürülen İranlı bilim insanı Muhsin Fahrizade'nin yıllardır Mossad'ın gözetimi altında olduğunu da söylemişti. Ayrıca İsrail'in İran'ın nükleer silah edinmesini engelleme sözü verdiğinde söyledikleriyle neyi kastettiğini, Tahran’ın anlaması gerektiğini vurgulamıştı.
 

banner34
19°
parçalı bulutlu