banner23

banner26

banner24

MSB: ABD'nin Dedeağaç'a sevkiyatı Atlantic Resolve Harekatı kapsamındadır

MSB; ABD'nin Dedeağaç'taki sevkiyatına, F-16 konusundaki son gelişmeye ve F-35'lerle ilgili yapılacak ikinci toplantının ne zaman olacağına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 30.11.2021, 12:36
MSB: ABD'nin Dedeağaç'a sevkiyatı Atlantic Resolve Harekatı kapsamındadır
banner34

ABD'nin son dönemde Dedeağaç'ta yaptığı sevkiyata, F-16'ların tedariğine ve ödemesi yapılan F-35'lerin teslimatı konusunda yapılacak ikinci görüşmenin ne zaman olacağına dair MSB kaynaklarından açıklama geldi.

"Dedeağaç'taki gelişmeleri yakından takip ediyoruz"

MSB kaynakları, Dedeağaç'ta son dönemde ABD’de tarafından yapılan sevkiyata yönelik şunları söyledi:

"ABD’nin söz konusu sevkiyatları Atlantic Resolve Harekatı kapsamında yapılan faaliyetlerdir. Bu faaliyetler 2014 yılından itibaren yapılıyor. Stratejik intikal, lojistik faaliyetleri olarak icra edilen faaliyetlerdir. Daha önce Baltık üzerinden yapılan faaliyetler son dönemde Dedeağaç üzerinden gerçekleştiriliyor. Bunlar ABD’nin Avrupa güvenliğine katkı sağlamak üzere kendi lojistik ve muharip unsurlarını rotasyonel olarak Avrupa’ya getirip, belli bir müddet onlara buralarda eğitim verip daha sonra geri intikalini kapsayan rotasyonel faaliyetler. Bu kapsamda çok büyük bir yığınaklanma söz konusu değil. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz."

F-16 ve F-35

Bakanlık kaynakları, ABD’den F-16 tedariği konusuna ve F-35'lerin teslimatına yönelik de açıklamada bulundu.

Bakanlıktan F-16'ların tedariğiyle ilgili, “Talebimizi ABD tarafına ulaştırdık. Onlar değerlendirme aşamasında. Bu konunun Kongre’ye gittiğinde nasıl sonuçlanacağını hep birlikte göreceğiz” açıklaması yapıldı.

MSB kaynakları F-35'lere yönelik ilk toplantının 27 Ekim’de Ankara’da yapıldığını hatırlatıp ikinci toplantının ise 2022 yılının başında ABD’de yapılacağını aktardı.

29°
parçalı az bulutlu