banner23

banner26

banner24

MSB'den Deniz Güvenliği-2021 Tatbikatı duyurusu

MSB, 13-17 Aralık 2021 tarihleri arasında Deniz Güvenliği-2021 (EXER MARSEC-21) Komuta Yeri Tatbikatı'nın yapılacağını duyurdu.

GÜNDEM 10.12.2021, 14:11
MSB'den Deniz Güvenliği-2021 Tatbikatı duyurusu
banner34

Deniz Güvenliği-2021 (EXER MARSEC-21) Komuta Yeri Tatbikatı, Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi Komutanlığı (DGMM /NATO MARSEC COE) tarafından Türkiye ev sahipliğinde 13-17 Aralık 2021 tarihleri arasında Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezi/İstanbul’da icra edilecektir.

Bakanlık tatbikatın amacını; Deniz Güvenliği paydaşları olan sivil ve devlet kurumları, askerî ve kolluk kuvvetleri ile uluslararası kuruluşlar arasında uluslararası deniz ticaretine engel teşkil eden sınır aşan deniz suçlarına (deniz haydutluğu, denizde terörizm, denizden kitle imha silahlarının yayılması, büyük çaplı deniz kirliliği, kritik alt yapılara siber ve insansız sistemlerle saldırılar) karşı iş birliğini, koordinasyonu ve farkındalığı geliştirmek olduğunu açıkladı.

Takbikatta ayrıca; Deniz Güvenliği sorunları için çok uluslu ve çok kurumlu katılım konusunda birlikte çalışılabilirliği sağlayacak birleşik müşterek standart çalışma usûllerini denemek de hedefleniyor.

Tatbikata; oluşturulacak Birleşik Müşterek Deniz Güvenlik Harekât Merkezinde ve Tatbikat Kontrol Karargâhında görev yapmak üzere Türkiye, Romanya ve Yunanistan ile NATO Karargâhları ve Mükemmeliyet Merkezlerinden sivil ve askerî personel iştirak edecek.

27°
açık