banner23

banner24

MSB'den NATO'ya çağrı

MSB'den yapılan açıklamada, "Müttefiklerimizden, ülkemizin ve milletimizin güvenlik ihtiyaçlarını anlamalarını beklemek hakkımızdır." ifadeleri yer aldı.

GÜNDEM 15.12.2020, 15:55
MSB'den NATO'ya çağrı

Milli Savunma Bakanlığı'ndan ABD'nin duyurmuş olduğu CAATSA yaptırımlarıyla ilgili bir açıklama geldi. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye için S-400 tedarikinin defalarca ifade edildiği üzere bir tercih değil zorunluluk olarak ortaya çıktığı vurgulandı.

"Başta NATO olmak üzere tüm müttefiklerimize karşı taahhütlerimizi de eksiksiz olarak yerine getirmekteyiz"

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada:

"ABD'nin, ülkemizin S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma sistemi tedariki nedeniyle müttefiklikle; mevcut askerî, politik gerçeklerle ve NATO ittifakının güvenliği ile bağdaşmayan yaptırım kararını kınıyoruz.

Bir NATO üyesi ülkeye yaptırım uygulanmasının müttefiklik ruhuna zarar vermenin ötesinde, müttefikler arasındaki güveni kökünden sarsacağı açıktır.

Ciddi bir hava ve füze tehdidi altındaki ülkemizin ve 83 milyon vatandaşımızın hava ve füze savunması dâhil güvenliği için gerekli her türlü tedbir alınmakta ve alınacaktır.

Bunu yaparken başta NATO olmak üzere tüm müttefiklerimize karşı taahhütlerimizi de eksiksiz olarak yerine getirmekteyiz.

Müttefiklerimizden de ülkemizin ve milletimizin güvenlik ihtiyaçlarını görmelerini, anlamalarını beklemek hakkımızdır." ifadelerine yer verildi.

"S-400'ün NATO ülkelerinde bulunan Rus menşeli sistemler gibi kullanılacağı müttefiklerimize bildirildi"

Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye için S-400 tedarikinin defalarca ifade edildiği üzere bir tercih değil zorunluluk olarak ortaya çıktığını vurguladı.

Yapılan açıklamada, "S-400'ün NATO sistemlerine veya NATO sistemlerine bağlı millî sistemlere entegre edilmeyeceği ve diğer NATO ülkelerinde bulunan Rus menşeli sistemler gibi kullanılacağı müttefiklerimize bildirilmiştir.

S-400'ler ile F-35'lerin etkileşiminin, gerektiğinde NATO'nun da dâhil olacağı bir çalışma grubunda görüşülmesi teklifimiz hâlen masadadır.

Sorunun çözümünün tartışılması yerine yaptırım uygulanmasının seçilmesinin çözüme değil, çözümsüzlüğe doğru atılan bir adım olduğu iyi görülmelidir.

Bu yaptırım kararı, ülkelerimiz arasındaki ittifakın tüm değerlerini sarsmıştır. Ancak ülkemizin ve asil milletimizin savunma ve güvenliğini sağlamaya yönelik çalışmalara azim ve kararlılıkla devam edilecektir.

Kore Savaşı'ndan bu yana müttefikimiz olan ABD ile mevcut askerî, politik durum çerçevesinde bölgesel ve küresel savunma ve güvenlik konularında iş birliği ve dayanışmaya dönülmesi, ülkelerimiz yararına olduğu gibi bölgesel ve küresel barış ve güvenliğe de önemli katkılar sağlayacaktır." ifadeleri kullanıldı.

banner34