banner23

banner24

Myanmarlı darbecilerin Çin hassasiyeti

Myanmar’da ordunun yönetime el koymasından bu yana halkın gösterileri devam ediyor. Gösteriler esnasında Çin’e ait fabrikalara zarar veren 28 kişiye 20 yıl kadar hapis cezası verildi.

GÜNDEM 02.06.2021, 08:33
Myanmarlı darbecilerin Çin hassasiyeti
banner46

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasî gerilimin yükselmesi ile birlikte 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu. Ordu, ülkenin seçilmiş lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok siyasiyi gözaltına almış ve ülkede bir yıllık olağanüstü hal ilan etmişti. Darbeye başından beri Çin’in destek olduğu geniş halk kesimlerinde ve uluslararası kamuoyunda iddia ediliyor. 

Çinli fabrikalara zarar veren göstericilerin çok ciddi hapis cezalarına çarptırılması bir kez daha bu iddiayı gündeme taşıdı.

Myawady gazetesinde yer alan habere göre, ülkenin en büyük şehri Yangon’da mart ayında gerçekleşen protestolar sırasında Çin’in işlettiği iki adet tekstil fabrikasını ateşe verdiği söylenen 28 gösterici, askerî mahkeme tarafından 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Darbenin meydana geldiği 1 Şubat tarihinden bu yana ülke genelinde devam eden protestolarda Çin’e ait 32 fabrika saldırıya uğramış ve Çinli yatırımcılar zarar uğratılmıştı.

banner34
15°
açık