banner23

banner26

banner24

banner25

NATO: Kabil’de varlığımızı sürdürüyoruz

NATO, Afganistan'da 20 yıldır yok etmek için mücadele verdiği Taliban’ın başkent Kabil’i ele geçirmesinin ardından ‘’diplomatik varlığının bölgede devam ettiği’’ yönünde açıklama yaptı.

GÜNDEM 16.08.2021, 08:46
NATO: Kabil’de varlığımızı sürdürüyoruz
banner34

Taliban militanlarının, henüz yabancı güçlerin çekilmesi tamamlanmamışken başkent Kabil’e kadar girmesi Taliban dahil herkesi şaşırttı. Taliban’a karşı ABD ve NATO’nun yakın müttefiki olan kuzey bölgelerinde dahi kaydadeğer bir direniş sergilenemedi. Bu duruma karşın NATO kanadından bir açıklama geldi. 

AFP'ye konuşan NATO yetkilisi, "Afganistan'ın dünyayla bağlantısını korumak için Kabil havaalanındaki operasyonların sürdürülmesine yardımcı oluyoruz.'' ifadesini kullandı.
Yetkili ayrıca, "Kabil'deki diplomatik varlığımızı da sürdürüyoruz. Personelimizin güvenliği her şeyden önemlidir ve gerektiği şekilde ayarlama yapmaya devam ediyoruz." dedi.

Taliban Kabil’de 

Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban’ın başkente girmesinin ardından yönetimin devredilmesi için gerekli görüşmelere başlanacağını duyurdu. Devlet Başkanı Eşref Gani başta olmak üzere hükümet kanadından pekçok ismin ise ülkeden kaçtığı iddia ediliyor. 


 

14°
açık