banner23

banner26

banner24

banner25

NATO Rusya'yı kınadı

Rusya, Danimarka'da gerçekleştirilen bir NATO tatbikatı sırasında hava sahası ihlali yaptı. Rus jetinin, ABD bombardıman uçağını taciz etmesi üzerine Rusya'nın Kopenhag Büyükelçisi Vladimir Balbin, Danimarka Dışişleri Bakanlığı tarafından çağrıldı. NATO Rusya'yı kınadı.

GÜNDEM 02.09.2020, 13:47
NATO Rusya'yı kınadı
banner34

28 Ağustos tarihinde Karadeniz üzerinde Rus ve ABD uçaklarının küçük çaplı mücadelesi gündem olmuştu. ABD Hava Kuvvetleri'ne bağlı bir B-52 bombardıman uçağı, iki adet Rus S-27 jeti tarafından önlenmişti. ABD uçakları rutin uluslararası uçuşlarını yaparken böyle bir müdahale yapılması "oldukça gereksiz ve tehlikeli" bulunmuş ve Rusya uyarılmıştı. Şimdi de Danimarka hava sahası, ABD-Rus gerginliğine sahne oldu.

Salı günü Danimarka tarafından yapılan açıklamada, Rusya'nın Danimarka hava sahasını ihlal ettiği bildirildi. Söz konusu ihlal geçen hafta, Danimarka'nın Baltık'taki Bornholm Adası'nda düzenlenen bir NATO tatbikatı sırasında gerçekleşti. Bunun üzerine Danimarka Dışişleri Bakanlığı, Rus Büyükelçi Vladimir Balbin'i görüşmeye çağırdı.

The Moscow Times'ın haberine göre NATO, Rus Su-27 savaş uçağının ABD'nin B-52 bombardıman uçağını yakaladığını ve Danimarka hava sahasına kadar takip edip sahayı ciddi oranda ihlal ettiğini öne sürerek Rusya'yı kınadı. 

Rusya uyarıldı

Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, "Rusya'nın, Danimarka hava sahasını ihlal etmesi kabul edilemez ve meseleyi çok ciddiye alıyorum. Rusya da dahil herkesin temel kurallara ve uluslararası ilkelere kesinlikle saygı duyması gerekir. Bu mesaj bugün Rus büyükelçisine iletildi. Bunun bir daha olmaması gerektiği açıklandı." dedi. 

NATO Rusya'yı kınadı

Danimarka tarafından yapılan uyarının yanı sıra NATO da Rusya'yı kınadı. NATO tarafından yapılan açıklamada, birkaç yıldır ilk kez böyle bir olay olduğu ve Rusya'nın kışkırtıcı bir davranış sergilediği belirtildi. 

23°
açık