banner23

banner26

banner24

NATO, Yunanistan liderliğindeki NIRIIS 2021 Tatbikatı'nı tamamladı

Yunanistan liderliğindeki NATO Deniz Gücü, Akdeniz'de düzenlenen NIRIIS 2021 Tatbikatı'nı tamamladı.

GÜNDEM 09.12.2021, 17:08
NATO, Yunanistan liderliğindeki NIRIIS 2021 Tatbikatı'nı tamamladı
banner34

Tatbikata, NATO Daimi Denizcilik Grubu-2 (SNMG2) ve NATO Daimi Mayın Önleme Grubu'dan yer alan (SNMCMG2) 15'ten fazla savaş gemisi ve denizaltı katılım sağladı.

Naval Post'un haberine göre 22-30 Kasım tarihleri arasında Akdeniz'de düzenlen NIRIIS 2021 Tatbikatı, katılım gösteren ülkeler arasındaki iletişimi, operasyonel hazırlık durumunu, operasyonel kapasiteyi ve birimler arasındaki çalışılabilirlik seviyesini arttımayı hedefledi.

NATO Daimi Denizcilik Grubu-2 (SNMG2) Komutanı Amiral Russo tatbikat ile ilgili olarak, ''NATO Daimi Deniz Kuvvetleri'nin bu türden tatbikatlara düzenli katılımı, yüksek hazırlığın sürdürülmesini, birlikte çalışabilirliği geliştirmeyi ve uyumu güçlendirmeyi hedeflerken, NATO'nun Deniz Güvenliği ve Toplu Savunma taahhüdünü sağlamak için çok önemlidir.'' ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz ay Türkiye’nin ev sahipliğinde, NATO Toxic Trip-2021 Tatbikatı gerçekleştirilmişti. 3-12 Kasım 2021 tarihleri arasında Antalya Hava Meydan Komutanlığında icra edilen tatbikata, NATO ve Barış İçin Ortaklık üyesi ülkelerin Hava Kuvvetleri ve Sağlık KBRN Savunma Unsurlarının birlikte çalışabilirliğini geliştirerek askerî iş birliğine katkı sağlaması amaçlanmıştı.

27°
parçalı az bulutlu