banner23

banner24

Nijerya’da kaçırılan 124 öğrenci ailelerine kavuştu

Nijerya’da teröristler tarafından kaçırılan 124 öğrenci 3 ay sonra fidye karşılığında serbest bırakıldı.

GÜNDEM 30.08.2021, 16:31
Nijerya’da kaçırılan 124 öğrenci ailelerine kavuştu

Kuzey ve orta Nijerya, uzun zamandır, “haydut” olarak bilinen silahlı çetelerin terör faaliyetleri düzenlemelerine, yağmalamalarda bulunmalarına, hayvan çalmalarına ve fidye için insan kaçırma eylemlerine şahitlik ediyor.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, 30 Mayıs’ta Nijerya’nın batı kesiminde bulunan Niger eyaletine bağlı Tegina bölgesinde bulunan Salihu Tanko Medresesi’nden onlarca öğrenci ağır silahlı yaklaşık 200 militan tarafından, 5 Temmuz’da da Kaduna eyaletine bağlı Chikun kasabasında bulunan yatılı Baphel Baptist Lisesi’nden 121 öğrenci bölge örgüt üyeleri tarafından kaçırılmıştı. Militanlar kaçırılan öğrencilerin fidye karşılığı serbest bırakılacağını açıklarken öğrencilerin aileleri çocuklarına kavuşmak için belirlenen fidyeyi ödemeye razı oldular. Ailelerin istenen fidye bedelini ödeyebilmek için ellerinde bulunan mal varlıklarını satmak zorunda kaldıklarını aktarıldı.

Fidyenin teslimi için öğrencilerin akrabaları tarafından gönderilen bir elçi ağustos ayı başlarında kaçırılmış, daha büyük bir meblağ talebiyle özgür bırakılmadan önce bir hafta rehin tutulmuştu.

Üç aydır rehin tutulan 92’si Müslüman 32’si Hristiyan olan 124 öğrencinin militanlara ödenen fidye karşılığında serbest bırakıldığını açıklayan Salihu Tanko Medresesi Müdürü Ebubekir-El Hasan, Tegina’da kaçırılan öğrencilerden birinin esaret altında hayatını kaybettiğini söyledi. Okul müdürü ayrıca ilk başta 136 öğrencinin kaçırıldığını saptadıklarını ifade etmiş, fakat yeniden yapılan dikkatli sayımla bu sayının 93 olduğunu tespit ettiklerini dile getirdi.

Bir güvensizliğin hakim olduğu Nijerya'da hemen her gün kaçırılma, tehdit gibi olaylar yaşanırken bu olaylarda hangi örgütün olduğuna dair herhangi bir bilgi verilmedi.

2014 yılında Chibok’taki bir okuldan en az 200 kız öğrencinin terör örgütü Boko Haram mensupları tarafından kaçırılması tüm dünyayı şoka uğratmıştı.

banner34