banner23

banner24

Norveç’ten ABD’ye dinleme skandalıyla ilgili tepki

Amerika Birleşik Devletleri’nin Danimarka’nın da yardımıyla Avrupalı devletleri dinlediğine yönelik haberlerin yayılması üzerine, Norveç ABD Büyükelçisi’yle görüştü.

GÜNDEM 04.06.2021, 15:46
Norveç’ten ABD’ye dinleme skandalıyla ilgili tepki

Amerika Birleşik Devletleri’nin Avrupalı müttefiklerini Danimarka’nın yardımıyla dinlediğine yönelik iddiaların yayılması üzerine Norveç, ABD Büyükelçiliği ile Savunma Bakanlığı’nda bir görüşme gerçekleştirdi.

Norveç Savunma Bakanı Frank Bakke-Jensen gerçekleştirdiği basın toplantısında, müttefikler üzerinde casusluk yapmanın oldukça gereksiz ve kabul edilemez olduğunu açık bir şekilde ifade etti.

Danimarka’nın devlet televizyon kanalı yaptığı bir haber yayınında, ABD’nin 2012 ve 2014 yılları arasında Avrupalı siyasetçileri izlemesine Danimarka İstihbarat Servisi’nin yardımcı olduğunu ileri sürmüştü.

Habere göre, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de aralarında bulunduğu telefonu dinlenen politikacılar arasında Norveçli, İsveçli, Fransız ve Alman birçok isim bulunuyordu.

Norveç Başbakanı Erna Solberg, ABD tarafının bu casusluk uygulamasına 2014’te son verildiğini açık ve şeffaf bir şekilde belirtmesinden ve olayın öncesinde yaşananları derinlemesine incelemek için iş birliğine gidilecek olmasından ötürü memnuniyet duyduklarını belirtti.

Bunun yanı sıra, Norveç Başbakanı Erna Solberg bahsi geçen skandalla ilgili olarak Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen ile de görüştüklerini bildirdi.

  

banner34