banner23

banner26

banner24

Nükleer denizaltıda bir skandal daha! Dünya ayağa kalktı

2017 yılında, adı üç skandalla birden anılan İngiliz donanmasına ait nükleer denizaltı HMS Vigilant, bir haftada ikinci kez dünyanın gündemine oturdu. The Sun gazetesinin haberine göre, pandemi kurallarına uymayan donanmadaki subaylar yeni bir skandala imza atarken, nükleer füzelerden sorumlu bir subayın sorumsuzluğu dünyayı ayağa kaldırdı. İşte detaylar...

GÜNDEM 19.10.2020, 14:52
Nükleer denizaltıda bir skandal daha! Dünya ayağa kalktı
banner34

2017 yılında, adı bir değil tam üç skandalla anılan İngiliz donanmasına ait nükleer denizaltı HMS Vigilant daha geçtiğimiz hafta adının karıştığı yeni rezaletle manşetlere çıkmıştı. Trident nükleer füzelerinden sorumlu bir Kraliyet Donanması subayı, vardiyasına elinde bir kutu kızarmış tavuk ile geldi. Üstelik subayın görevdeyken sarhoş olduğu ortaya çıktı. 

İngiliz The Sun gazetesine konuşan bir kaynak, 40'lı yaşlarındaki Teğmen Len Louw'un elinde ızgara tavuklarla kontrolleri devralmak için görev başına geldiğinde, 'nükleer silahlardan sorumlu olmak için uygun bir durumda olmadığını' söyledi. Kraliyet Donanması subayı, her biri 60 ton ağırlığındaki ve Birleşik Krallık'ın neredeyse tüm nüfusunu öldürecek birleşik güce sahip olan 16 nükleer füzeyi taşıyan gemideki vardiyasına başlamaya hazırlanıyordu.

Bir silah mühendisliği subayı olan Teğmen Louw hakkında soruşturma başlatılırken, subay İskoçya'daki denizaltının üssüne geri götürüldü. 2017 yılında, adı bir değil tam üç skandalla anılan İngiliz donanmasına ait nükleer denizaltı HMS Vigilant daha geçtiğimiz hafta adının karıştığı yeni rezaletle manşetlere çıkmıştı.

İngiliz donanmasına ait denizaltı HMS Vigilant'ın adı, geminin personeli ile kaptanı arasında yaşanan ilişki skandalıyla lekelenmişti. 

Geminin 41 yaşındaki kaptanı Stuart Armstrong'un 25 yaşındaki kadın asteğmen Rebecca Edwards ile ilişki yaşadığı ortaya çıkmış, rezalet tüm dünyada manşetlere çıkmıştı. Ülkede askeri yasalara göre aynı gemide yer alan personelin cinsel ve aşk ilişkisi yaşaması kesinlikle yasak olduğu için, hemen olayla ilgili soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında kaptan Armstrong'un görevinden uzaklaştırıldığı belirtilirken, olayın daha da büyük ölçekli olduğu ortaya çıkmıştı. 

İkinci kaptan olarak görev yapan Michael Seal'ın da başka bir kadınla ilişki içerisinde olduğu ortaya çıkınca, Seal'ın da görevden uzaklaştırılmasına karar verilmişti. Skandal bununla da sınırlı kalmadı. Diğer askerler ise ABD'de kaldıkları otelin havuzunda tanıştıkları kadınlarla ilişkiye girdiği ortaya çıktı. HMS Vigilant denizaltısındaki mürettebat uyuşturucu testine sokuldu, kanında kokain bulunan dokuz denizci ordudan atıldı. 

3 milyar sterlinlik nükleer denizaltının, her fırsatta kuralları çiğneyen mürettebatı arasında geçen hafta da koronavirüs salgını başladı. İsmi açıklanmayan bir kaynak, basına yansıyan skandallardan sonra içerisinde olup bitenin son derece gizli tutulduğu HMS Vigilant'ın, Giorgia'da bulunan Kings Bay ABD Donanma Üssü'nden birkaç kişinin ayrılmasının ardından 35'ten fazla mürettebatın test sonucunun pozitif çıktığını açıkladı.

Korona testi pozitif çıktı 

Ekibin dörtte birinin koronavirüs testi pozitif çıkarken, virüse yakalananlar arasında bir doktorun ve ikinci komutanın olduğu ortaya çıktı. Raporlara göre, denizaltında depolanan nükleer silahların konuşlandırılması için gerekli kodlar yalnızca ikinci komutan ve bir diğer kişi tarafından biliniyor.

Denizciler, 318 bin koronavirüs vakası ve 7 bin 282 ölüm görülen Giorgia'daki striptiz kulüplerine, barlara ve restoranlara gitmeme emirlerine uymadı. İçeriden biri, denizcilerin 320 kilometre uzaktaki Florida'da bulunan bir plaja gittiklerini de söyledi. Florida, toplam 738 bin 749 vaka ile ABD'de en kötü etkilenen üçüncü eyalet. HMS Vigilant, diğer dört denizaltıyla birlikte Birleşik Krallık'ın nükleer caydırıcılığının bir bölümünü oluşturuyor. Gemide bulunan balistik füze olan Trident 2'nin bakım çalışmaları devam ediyor.  

The Sun gazetesine yorum yapan ve isminin gizli tutulmasını talep eden bir kaynak, denizcilerin haftalardır bir arada olduklarını ve sıklıkla kuralları çiğnediklerini söyledi. Bir Kraliyet Donanması sözcüsü ise, 'Denizaltı operasyonları ile ilgili konularda yorum yapmıyoruz. Ancak bir bireyin davranışının beklediğimiz yüksek standartların altında kaldığı durumlarda, gerekli gördüğümüz önlemi almaktan çekinmeyiz." ifadelerini kullandı. Nükleer denizaltı HMS Vigilant'ın adı, yıllardır karıştığı skandallar nedeniyle gündemden ve gazete manşetlerinden düşmüyor. 

24°
açık