banner23

banner24

NYT: Hafter’in paralı askerleri Malta’ya kaçtı

New York Times, Türkiye’nin Libya’ya yardımını engellemek üzere darbeci Hafter tarafından görevlendirilen paralı askerlerin, anlaşma sağlayamamasının ardından Malta’ya kaçtıklarını bildirdi.

GÜNDEM 26.05.2020, 14:57
NYT: Hafter’in paralı askerleri Malta’ya kaçtı
banner34

Türkiye’nin verdiği desteğin ardından Libya’da art arda yenilgiye uğrayan Hafter güçlerinin planlarına bir yenisi daha eklendi.

New York Times, Declan Walsh imzalı haberde, Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen bir soruşturmanın sonucunu yayınladı. Walsh’un yazısında, Hafter güçleri tarafından Türkiye'nin gönderdiği silahları denizden Trablus hükümetine ulaşmasını önlemek için paralı askerler tutulduğundan bahsedildi.

ANLAŞMADA BAE'NİN DE İMZASI VAR

Raporda yazan bilgiye göre, paralı askerlerin Hafter'le yaşadıkları anlaşmazlık sonucu Libya'da sadece 4 gün kaldıktan sonra Malta'ya kaçtıklarını ortaya çıkardı.

New York Times, paralı askerlere dair anlaşmanın Birleşik Arap Emirlikleri'nde yapıldığını, ülkede bulunan bazı gizli şirketlerin de operasyona finansman sağladığı bilgisine yer verdi.

ESKİ EKİPMANLAR, ANLAŞMAYI BOZDU

Gazeteye göre BM raporunda, paralı askerlerin, Türkiye'nin Libya’ya gönderdiği yardımın denizden Trablus hükümetine ulaşmasını önlemek için öncelikle sürat motorları ve saldırı helikopterleri kullanmak istedikleri de belirtildi.

Ancak NYT, darbeci Hafter'in, paralı askerlerin oldukça eski helikopterler getirmelerine çok sinirlendiği ve helikopterler için "külüstür" ifadesini kullandığı aktardı.

Bu anlaşmazlığın ardından paralı askerlerin Malta’ya gitmek üzere yola çıkışı ise "Libyalı komutanla anlaşamayan paralı askerler, Libya’yı terk etmeye karar verdi. Ancak 2 Temmuz gecesi Bingazi'den ayrılmak istedikleri sırada, botlarından birinde sorun çıkmasının ardından 20 asker, tek bir bota doluşarak Malta'ya gitti." ifadeleriyle anlatıldı.

24°
açık