banner23

banner24

OPEC'ten kesinti kararı

OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) ve OPEC dışında üretim yapan bazı ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, petrol kesintilerini 1 ay daha uzatma kararı aldı.

GÜNDEM 06.03.2021, 13:59
OPEC'ten kesinti kararı
banner34

OPEC+ grubunun bir kez daha petrol üretiminde kesintiye gitmesi, petrol fiyatlarını hızla üst seviyelere çekti.

Bloomberg'in haberine göre, OPEC+ üyesi 23 ülkenin enerji ve petrol bakanları, nisan ayındaki petrol kesintisini belirlemek için dün video konferans yöntemi ile 14'üncü Bakanlar Kurulu görüşmesini gerçekleştirdi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, mevsimsel sebeplerden ötürü Rusya'nın günlük üretimi 130 bin varil, Kazakistan'ın ise 20 bin varil artıracağı ifade edildiSuudi Arabistan ise gönüllü olarak uyguladığı günlük 1 milyon varillik üretim kesintisine 1 ay daha devam edecek. 

OPEC+ grubu alınan son kararla nisan ayında günlük 7 milyon 900 bin varillik kesintiye gidecek.

Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdülaziz bin Selman, görüşmenin verimli geçtiğini ve temkinli hareket etmenin petrol piyasası açısından son derece önemli olduğunu vurguladı. Selman, ''İnsanlara 'İhtiyatlı ol, ihtiyatlı ol.' diye baskı yapamazsınız, bu şekilde ihtiyatlı olunması gerektiğini gösteremezsiniz. Bu sebeple Suudi Arabistan olarak nisan için de gönüllü olarak günlük 1 milyon varillik ek kesinti uygulama kararı aldık." diye konuştu. 

OPEC+ toplantısı sonrası Brent türü ham petrolün fiyatı, son 14 ayın en üst seviyesine ulaşarak 67,72 dolara kadar yükseldi.

25°
parçalı bulutlu