banner23

banner24

Orta Asya’da aylarca sürecek olan tatbikatlar serisi başladı

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesiyle ortaya çıkan güvenlik tehdidine karşı Rusya, Orta Asya ülkeleriyle gerçekleştireceği aylarca sürecek olan tatbikatlara başladı.

GÜNDEM 01.08.2021, 18:11
Orta Asya’da aylarca sürecek olan tatbikatlar serisi başladı
banner46

22 Temmuz’da Rusya’nın katılımıyla gerçekleşen “Granitsa-2021” tatbikatının ölçeği, gelecek aylardaki tatbikatların büyüklüğüne ilişkin fikir veriyor.

İzvestiya’nın haberine göre ağustos ayının ilk on gününde Rusya, Özbekistan ve Tacikistan'da eş zamanlı olarak ikili tatbikatlar gerçekleştirecek. Söz konusu tatbikatların sonbaharda tekrarlanacağı ifade edildi. Eylül ayında ise Orenburg Oblastı’nda, Şanghay İşbirliği Örgütü devletlerinin de katılacağı  “Mirnaya Missiya-2021” tatbikatının gerçekleştirileceği belirtildi. 

Haberde Tacikistan ordusunun, sınır muhafızlarının, ulusal muhafızların ve Tacikistan'ın diğer paramiliter oluşumlarının toplamda 15 bin kişiden ibaret olduğu aktarıldı. Taliban'ın ülke sınırlarında faaliyet göstermeye başlamasıyla birlikte başkan İmamali Rahman, 20 bin yedek askeri daha göreve çağırdı. Tüm bu çabaya rağmen ülkenin mevcut silahlı kuvvetlerinin, tüm sınır hattını dış tehditlerden güvenilir bir şekilde korumak için yeterli olmadığı kaydedildi. 

Bu gibi durumlarda KGAÖ (Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü) üye ülkelerine acil yardım sağlamak için, 2009 yılında  18 bin kişilik Toplu Hızlı Tepki Gücü oluşturuldu.  Bunlar, yalnızca tam operasyonel ve donanımlı muharebe birimlerini değil, aynı zamanda acil müdahale için özel polis birimlerini ve yapılarını da içerir. Ancak söz konusu birime operasyonel olarak hiçbir zaman ihtiyaç duyulmadı. 

banner34
15°
parçalı bulutlu