banner23

banner26

banner24

banner25

Pakistan ABD'nin askerî üs kurmasına izin vermeyecek

Afganistan’dan çekilme sürecinde olan ABD ve NATO güçleri, civar ülkelerde yeni üsler kurmanın planlarını yaparken Pakistan’dan kötü haber geldi.

GÜNDEM 14.05.2021, 11:51
Pakistan ABD'nin askerî üs kurmasına izin vermeyecek
banner34

11 Eylül’e dek Afganistan’ı bütünüyle terk edecek olan Amerikan ve NATO güçleri, ülkenin gelecek inşasında etkin olabilmek için bölge ülkelerde askerî üsler kurmanın yollarını arıyor. Yeni üslerin olası yerleri tartışılırken ismi en çok zikredilen ülkelerin başında gelen Pakistan, böyle bir isteğin geri çevirilececeğini duyurdu.

Pajhwok Afghan News tarafından yapılan habere göre, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmut Kureyşi, ABD’nin yahut Afganistan’daki diğer yabancı güçlerin hiçbir şekilde Pakistan’da askerî üs elde etmesine izin verilmeyeceğini açıkladı.  

Kureyşi, Afganistan’da kalıcı bir barış ikliminin oluşması için her türlü rolü üstlenmeye devam edeceklerini ifade etti.

Geçen haftalarda Wall Street Journal (WSJ) tarafından yapılan başka bir haberde de ABD’nin, hem Afganistan’da hem de bölgedeki diğer ülkelerde yapılanmaları bulunan El Kaide gibi radikal örgütlerin kontrolünü sağlamak adına eski Sovyet ülkelerine konuşlanmasının gündemde olduğu iddia edilmişti.

18°
açık