banner23

banner26

banner24

banner25

Pakistan Akımı geliyor

Pakistan ve Rusya arasında bir müddettir görüşülen ‘’Pakistan Akımı’’ doğal gaz boru hattı inşası konusunda anlaşma sağlandı.

GÜNDEM 29.05.2021, 11:40
Pakistan Akımı geliyor
banner34

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un geçen ay gerçekleştirdiği Pakistan ziyareti sırasında tekrardan masaya yatırılan ‘’Pakistan Akımı’’ doğal gaz boru hattı projesindeki pürüzler giderildi.

Sputnik’in Rusya Enerji Bakanlığı’nı kaynak gösterdiği habere göre, Rusya Enerji Bakanı Nikolay Şulginov ve Pakistan’ın Moskova Büyükelçisi Şefkat Ali Han Pakistan Akımı projesinin inşası için gereken anlaşmayı imzaladılar.

Şulginov, tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada ‘’Anlaşmanın imzalanması, şirketlerimize en kısa zamanda projenin uygulanmaya başlanmasını sağlayacak, böylelikle Pakistan’a kendi enerji güvenliğini güçlendirmeye ve çevre dostu enerji kaynağı olarak doğalgazın kullanımını artırmasına izin verecek.’’ ifadelerini kullandı.

Kuzey Güney doğal gaz boru hattı projesinin imzası için ilk anlaşma ekim 2015’te atışmıştı. Ancak ABD’nin yaptırım riski nedeniyle projenin ortaklık yapısı değiştirilmiş ve projenin adı Pakistan akımı olarak belirlenmişti.  12 milyar 400 milyon metreküpe varan bin yüz kilometre uzunluğundaki boru hattı, Pakistan'ın güneyinde konumlanan Karaçi limanındaki sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) terminalini, ülkenin kuzeyindeki Lahor'a bağlayacak.

24°
açık