banner23

banner26

banner24

banner25

Pakistan'da Taliban bayrağı davası

Pakistan'da bir caminin minaresine Taliban bayrağını asan ve bölgeye intikal eden polislere meydan okuyan cami imamı ve öğrencilere terör suçundan dava açıldı.

GÜNDEM 20.09.2021, 09:49
Pakistan'da Taliban bayrağı davası
banner34

Taliban zihniyetinin Pakistan'da baş göstermesi, Pakistan'ı harekete geçirdi.

Şarku’l Avsat’ın haberine göre, İslamabad polisi, Taliban bayrağını minareye astığı gerekçesiyle terörle mücadele kanunu gereğince Lal Mescid (Kızıl Cami) İmamı Mevlana Abdulaziz ve öğrencileri terör suçundan yargılanacak.

Olay, camiye bitişik olan medresenin çatısına Taliban'ı temsil eden bayrakların asılmasıyla başladı. Durumu öğrenen bölge idaresi, medreseyi kuşatarak bölgeye çevik kuvvet güçlerinin de dahil olduğu bir polis birimini yolladı. Çok sayıda öğrenci çatıya çıkıp polisle mücadele ederken diğer öğrenciler de medrese hocalarıyla birlikte binanın dışına çıkarak polise meydan okudu.

Taliban bayraklarının 21 Ağustos'tan bu yana medreselerde üçüncü kez dalgalandığı aktarıldı. Başkent İslamabad'daki yetkililer, medrese öğrencileri ile kolluk kuvvetleri arasında çatışmaların ve bölgedeki gerginliğin artabileceğinden endişe ediyor.

Olayın ardından öğrenci ve hocalara terör suçundan dava açıldı. 

Pakistan yasalarına göre siyasi amaçlarla bayrak asmak suç olmasa da İslamabad sakinlerinin, öğrencilerin 2007 yılında olduğu gibi şiddete başvurabileceklerini düşündükleri için olayı şehir yönetimine şikayet ettikleri belirtildi.

Ordunun Temmuz 2007'de İslamabad'ın merkezinde yer alan Kızıl Camii’nden isyancı öğrenci grubunu çıkartmak için başlattığı operasyonda, 150'den fazla öğrenci ölmüştü.
 

11°
gök gürültülü yağmurlu