banner23

banner26

banner24

banner25

Pakistan Denizcilik Bakanlığı’ndan Türk şirkete 6 gemi siparişi

Türk şirketi Sanmar ve Pakistan Denizcilik Bakanlığı arasında 33,46 milyon dolar tutarında 4 ASD römorkör ve 2 kılavuz geminin yapımını kapsayan anlaşmanın imzaları atıldı.

GÜNDEM 31.03.2021, 09:32
Pakistan Denizcilik Bakanlığı’ndan Türk şirkete 6 gemi siparişi
banner34

Dünyanın önde gelen römorkör üreticileri arasında bulunan Sanmar yeni bir başarıya daha imza atarak 33,6 milyon dolar değerindeki 6 adet geminin üretimini içeren ihaleyi aldı.

Pakistan Denizcilik Bakanlığı'nda düzenlenen imza törenine Türkiye’nin Pakistan Büyükelçisi Mustafa Yurdakul, Pakistan Denizcilik Bakanı Ali Haydar Zahidi ve Sanmar yöneticileri katıldı.

İmza töreninde konuşan Bakan Zaidi, bu anlaşmanın iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkilerine katkı sağlayacağını belirtirken Sanmar şirketine de önemli bir teklifte bulundu. Zaidi, Sanmar’ın sahip olduğu tecrübeyi ve teknoloji kapasitesini Pakistan’ın hem vasıflı hem de ucuz iş gücünden yararlanarak bir tersane inşasıyla değerlendirmesi gerektiğini ifade etti.

Konuya ilişkin Dünya gazetesine açıklamalarda bulunan Sanmar Denizcilik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Gürün de önümüzdeki yıllarda yurtdışında tersane yapımını planladıklarını, bu kapsamda Bakan Zaidi’nin teklifini değerlendireceklerini söyledi.

Gürün ihaleyle ilgili olarak ise, “Sanmar olarak 20 yıldan uzun bir süredir Pakistan'a römorkör ihraç ediyoruz. Son olarak yaptığımız anlaşma en zor ihalelerden biriydi. Sanmar’ın uzman mühendis ekibi; Kanadalı dizayn partnerimiz ve Norveçli pervane üreticilerimizle beraber çok detaylı hesaplar yaptı. Böylece üstün performans verecek römorkör çözümleri ürettik. Başarılarımız sonucunda hak ederek kazandığımız bu ihalenin Pakistan ile olan güçlü iş birliğimizi güçlendirmesini dilerim.” sözlerini kaydetti.  

Sanmar Denizcilik, imzalanan anlaşma uyarınca 4 ASD römorkör ve 2 kılavuz gemiyi 12 ay içinde inşa edecek.

23°
açık