banner23

banner26

banner24

banner25

Pakistan Katar ilişkileri ivme kazanıyor

Pakistan, Katar ordusunun eğitimi için tesislerinin açık olduğunu duyurdu.

GÜNDEM 06.03.2021, 09:51
Pakistan Katar ilişkileri ivme kazanıyor
banner34

Pakistan ve Katar geçmişten bugüne sürdürdükleri yakın ilişkileri kuvvetlendirmek için askeri alanda da iş birliğini artırma yoluna gidiyor.

Doha News’in haberine göre, Pakistan Savunma ve Üretim Bakanı Zubaida Jelal Khan çarşamba günü bir radyo yayınında Pakistan askeri tesislerinin Katar Silahlı Kuvvetleri’nin eğitim çalışmaları için açık olduğunu belirtti. Jelal Khan, Pakistan ve Katar arasında geçmişten bugüne bir kardeşlik ilişkisi olduğunu ve mevcut ilişkilere ivme kazandırmak istediklerini vurguladı.

Bakan Jelal Khan, Katar’ın Pakistan Büyükelçisi Şeyh Soud bin Abdulrahman Al Thani ile yaptığı görüşmede, iki ülkenin ticari ilişkilerin ötesine geçerek savunma, askeri tatbikatlar, personel eğitimi ve diğer ortak girişimler de dahil olmak üzere farklı alanlarda birliktelik ihtiyacının önemi üzerinde durdu.

Katar ve Pakistan son yıllarda turizm, ticaret ve savunma anlaşmaları başta olmak üzere pek çok konuda mutabakat imzaladı. Ocak ayının başlarında da Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Qamar Javed Bajva Katar’a bir ziyaret düzenledi ve Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani de dahil olmak üzere üst düzey yetkililer ile askeri iş birliğinin artırılması için görüşmeler gerçekleştirdi.

Analistler, iki ülke arasında gelişme gösteren diplomatik ve ekonomik ilişkileri Pakistan’ın Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’dan ayrı, Körfez'de yeni bir ittifaka adım atması olarak yorumluyorlar.

Doha News'e konuşan Katar Üniversitesi Siyaset Bilimi Doçenti Dr. Farhan Chak, Pakistan’ın Körfez politikasının benzer politikalara sahip ülkeler arasında yeni bir blok oluşumu doğurabileceğini ifade etti. Türkiye ile Katar arasındaki ilişkilerin, Türkiye ile Pakistan arasındaki ilişkiler gibi güçlü olduğuna dikkat çeken Chak, bu üç ülkenin birbirine yaklaşmasının an meselesi olduğunu belirtti.

20°
parçalı bulutlu