banner23

banner26

banner24

banner25

Pakistan olası Afgan göçünden endişeli

Pakistan Dışişleri Bakanı, Afganistan’da yükselen tansiyondan tedirginlik duyduklarını ve şiddetin artması halinde Pakistan’a olacak yeni bir Afgan göç dalgasından korktuklarını söyledi.

GÜNDEM 28.06.2021, 09:33
Pakistan olası Afgan göçünden endişeli
banner34

Kaosun, kargaşanın hakimiyet kurduğu Afganistan’da yabancı güçlerin ülkeden çekilme sürecine girmesiyle iç savaş bir kez daha kızıştı. Ülkedeki yabancı güçlerin tamamen çekilmesinin ardından ise savaşın büyüyeceği ve yeni göç hareketlerinin başlayacağı öngörülüyor. 

TRT’nin haberine göre, Afgan göçünden en çok endişe duyan ülkelerin başında sınır komşusu Pakistan geliyor. Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmut Kureyşi Afganistan’da artan şiddetten endişe duyduklarını vurgulayarak, daha fazla şiddetin Afganların Pakistan’a göç etmesine yol açmasından korktuklarını söyledi.

Pakistan’ın Afganistan’daki Sovyet işgali sırasında milyonlarca Afgan mülteciye ev sahipliği yaptığını hatırlatan Kureyşi, daha fazlasını kaldıracak durumlarının olmadığını aktardı. Kureyşi, Pakistan’ın Afganistan’da barış için diplomatik girişimlerini sürdüreceğini ve demokratik yollarla seçilen hükümeti memnuniyetle karşılayacaklarını ifade ederek, Afganistan’da barışın ülkesinin çıkarlarına olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, Afganistan’da halihazırda, kent merkezleri hariç ülke topraklarının yüzde 50 ila 70’i Taliban’ın elinde. Taliban'a yakınlığı ile bilinen Pakistan'ın savaşın şiddetlenmesiye nasıl bir tutum sergileyeceği ise merak konusu olmaya devam ediyor. 

25°
az bulutlu