banner23

banner26

banner24

banner25

Paşinyan'dan Türkiye açıklaması

Türkiye - Ermenistan ilişkilerini normalleştirme görüşmeleri konusunda Paşinyan'dan yeni bir açıklama geldi.

GÜNDEM 16.10.2021, 13:11
Paşinyan'dan Türkiye açıklaması
banner34

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Türkiye ile yapılacak müzakerelerin hem Güney Kafkasya için faydalı olacağını hem de iki ülke arasındaki uzun vadeli barış sürecini başlatacağını ifade etti.

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Zirvesi'nde konuşan Paşinyan, '' Değindiğim tüm alanlarda çalımaya hazırız. Tüm bu görevlerin yerine getirilmesinin, bölgemizde sağlam ve uzun vadeli barış için gerekli koşulların olması açısından ciddi bir ilerleme sağlayacağına inanıyoruz. Türkiye'yle ilişkilerimizin normalleştirilmesi amacıyla müzakerelere başlanması, süreci hızlandırabilecek bir faktör" açıklamalarında bulundu.

''Rusya, bu süreci desteklemeye hazır''

Paşinyan, Rusya'nın bu süreci desteklediğini vurguladı.

Ayrıca Paşinyan 8 Eylül'de yaptığı açıklamalarda, Türkiye ile diyalog başlatmaya hazır olduğunu, bölgedeki iletişim hatlarının açılması gerektiğini ifade etmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Eğer Tayyip Erdoğan'la bir görüşme arzu ediyorsa işte burada artık belli adımların da atılması lazım. Biz görüşmelere kapalı değiliz, görüşmeleri yaparız. Nitekim, Gürcistan Başbakanıyla da görüşme arzusunu bana iletti, o da bana geldi. Ama dediğim gibi biz bu görüşmeleri yaparken burada onların olumlu yaklaşım göstermek suretiyle bu adımları atması lazım.'' ifadelerini belirtmişti.

25°
açık