banner23

banner26

banner24

banner25

Pentagon: Afganistan’daki rolünden dolayı Türkiye’ye minnettarız

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Kabil Hamid Karzai Havaalanı'nın güvenli bir şekilde işletilmesine desteklerinden ötürü Türkiye'ye minnettar olduklarını söyledi.

GÜNDEM 13.07.2021, 10:03
Pentagon: Afganistan’daki rolünden dolayı Türkiye’ye minnettarız
banner34

Afganistan’ın geleceğine dair önemli tartışma konularından biri haline gelen Kabil’deki Hamid Karzai Havalimanı’nın güvenli bir şekilde işletilmesine ilişkin temaslar devam ediyor. 

Sputnik’in haberine göre, günlük basın toplantısında açıklamalarda bulunan Pentagon Sözcüsü John Kirby, havalimanında şu an Amerikan birliklerinin bulunduğunu ancak çekilmenin tamamlanmasıyla beraber bu durumun değişiklik gösterebileceğini ifade etti. 

Kirby, ‘’Havaalanında güvenliğin nasıl olacağı konusunda Türklerle hala görüşme halindeyiz, bu çabaya öncülük etmeye istekli oldukları için onlara minnettarız. Türklerle bazı verimli görüşmeler yaptık, Bakan'ın meslektaşıyla yaptığı görüşmelerin açıklamalarını gördünüz. Aramızda tarif ettiğiniz gibi bir tıkanma noktası yok, Türklerle bazı modeller ve bazı gereklilikler üzerine çalışma yapıyoruz’’ sözlerini kaydetti. Kirby ayrıca, Tüm güçler Afganistan'dan çekilirken, Türklere başka kimlerin yardım edeceği ve bu yardımın ne şekilde yapılacağı konusunda düzenlemeler yapılması gerekecek. Şu anda devam etmekte olduğumuz görüşmeler bundan ibaret’’ değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise ‘’Geri çekilme ve Afganistan’daki daha geniş güvenlik durumuna ilişkin, Türkiye’nin yapıcı rolünü ve diplomatik sürece olan desteğini memnuniyetle karşılıyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

16°
açık