banner23

banner26

banner24

Pentagon'dan, Çin’in hipersonik silah testi açıklaması

Pentagon tarafından düzenlenen basın toplantısında konuşan Basın Sekreteri John F. Kirby, ABD’nin Hint-Pasifik bölgesindeki gidişattan endişe duyduğunu dile getirdi.

GÜNDEM 28.10.2021, 13:49
Pentagon'dan, Çin’in hipersonik silah testi açıklaması
banner34

Pentagon Basın Sekreteri John F. Kirby, ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin’in, Çin'in agresif politikalarıyla birlikte çok çeşitli sistem ve yetenekler geliştirmesini Amerika'nın ilerleme hızına karşı bir meydan okuma olarak gördüğünü belirtti.

Kirby, özgür ve açık bir Hint-Pasifik'in ABD için önemli bir ulusal güvenlik hedefi olmaya devam ettiğini ve ABD’nin bu çabada önemli bir rolü olduğunu söyledi. Çin'in eylemlerinin küresel duruş incelemesine ilişkin müzakerelerde dikkate alındığını ve gelecek yıl Ulusal Güvenlik Stratejisi ile Ulusal Savunma Stratejisi’nde gündem maddesi olacağını ifade etti.

Bloomberg News/The David Rubenstein Show’a katılan ve Kirby ile benzer ifadeleri kullanan ABD Genelkurmay Başkanı Mark A. Milley de Çinlilerin kara, deniz, hava, siber güvenlik ve uzay gibi tüm savaş alanlarında hızla genişlediğini kaydetti ve

"1979'da çok ama çok büyük bir köylü ordusundan, tüm alanları kapsayan ve küresel emelleri olan çok yetenekli bir orduya geçtiler.”

İfadelerini kullandı.

27°
açık