banner23

banner26

banner24

Pentagon'un 2020 savunma bütçesi incelemesinde CENTCOM da var

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), CENTROM da içinde olmak üzere Donald Trump yönetiminde fon sağlanan birçok bütçe kalemini gözden geçirecek.

GÜNDEM 25.02.2021, 09:41
Pentagon'un 2020 savunma bütçesi incelemesinde CENTCOM da var
banner34

ABD Savunma Bakanlığı, 2020 yılı için mali savunma bütçesi hazırlarken Trump yönetiminde fon sağlanmış ya da fonları artırılan gemi inşa, düşük tesirli nükleer füze geliştirme programları, Merkez Kuvvetler Komutanlığı bütçesi ve Pasifik Caydırıcılık İnisiyatifi Fonu gibi birkaç konuda inceleme başlattı.

20 Ocak’ta görevi devralmasıyla çalışmaya başlayan Joe Biden’ın Pentagon ekibi 2020 bütçesini yetiştirmeye çalışıyor.

Breaking Defense’in haberine göre, Savunma Bakan Yardımcısı Kathleen Hicks, bütçeyle alakalı birimlere gönderdiği genelgede bütçeyi hazırlamak için az zaman kaldığını ve bu sebeple şimdilik Başkan Biden ve Savunma Bakanı Lloyd Austin'in bütçe planlarına en çok etki eden birkaç konuyu ele alacaklarını söyledi.

Trump dönemindeki bütçeler incelenecek

Hicks’in verdiği talimatlar arasında; mevcut gemi inşa, düşük tesirli nükleer silah, uzun menzilli füze programlarının, F-35, KC-46 tanker uçağı projelerin incelenmesi bulunuyor.

Trump döneminde Çin’i caydırma amaçlı başlatılan Pasifik Caydırıcılık İnisiyatifi de gözden geçirilecekler arasında genelgede yer alıyor.

ABD’nin Ortadoğu’daki muharip komutanlığı olan CENTCOM'a ilişkin de komutanlığın "bütçesi sağlanmış asker sayıları" ve komutanlığa "sağlanan fonların savunma bütçesine etkisi"nin gözden geçirilmesi de istenenler arasında.

Düşük tesirli nükleer silah geliştirme programı, uzun menzilli füze geliştirme ve konvansiyonel savaş gemilerinin inşa edilmesine Trump döneminde hız verilmişti.

IŞİD ile mücadelesinden dolayı CENTCOM’a büyük finans sağlayan Trump, şimdilerde başarısız olduklarını kabul ettikleriyle gündeme gelen F-35’lerin siparişlerinin sayısını artırma yoluna gitmişti.

Biden yönetiminde Pentagon’un 2022 savunma bütçesi için bu bütçe kalemlerinin miktarını düşürüp düşürmeyeceği bilinmiyor.

22°
parçalı az bulutlu