banner23

banner24

Polonya'dan Türkiye'ye NATO kapsamında askeri destek

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Türkiye'nin NATO müttefiklerine yaptığı çağrıyı olumlu karşılayarak 80’e yakın Polonyalı askerin Türkiye’de konuşlandırılacağını açıkladı.

GÜNDEM 20.09.2020, 10:37
Polonya'dan Türkiye'ye NATO kapsamında askeri destek

Polonya Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Pawel Soloch, NATO görevi kapsamında Türkiye’ye 80’e yakın asker gönderme kararı aldıklarını belirtti. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Türkiye'nin NATO müttefiklerine yaptığı çağrıyı destek ile onay verdi. Polonya Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı 80’e yakın Polonyalı askerin Türkiye’de gönderileceğini açıkladı.

Başkan Soloch,” Ankara’nın Suriye-Türkiye sınırındaki kötüleşen güvenlik durumuyla ilgili olarak NATO müttefiklerine yaptığı yakın tarihli çağrıya olumlu yanıt veriyoruz" dedi. Bunun cephe görevi olmadığının altını çizen başkan, destek amacıyla, muharip olmayan bir kuvvet gönderileceğini belirtti.

Askeri desteğin yanı sıra Polonya, Türkiye’ye Bryza devriye ve keşif uçağı göndereceklerini belirten Soloch, birliklerin Türkiye, Doğu Akdeniz ve Karadeniz’de faaliyet göstereceğini ifade ettti.  Türkiye, Mart 2020’de Avrupa Birliği ve NATO'dan Suriyeli mültecilerle ilgili daha fazla destek talep etmişti.

Aynı zamanda Polonya bu görev kapsamında Türkiye’deki ilk Polonya askeri misyonu olacak.

banner34