banner23

banner26

banner24

Putin ABD’nin kırmızı çizgilerine vurgu yaptı

Ukrayna’nın NATO’ya alınması halinde bölgeye NATO füze sistemlerinin yerleştirileceğine işaret eden Putin, Rusya'nın ABD sınırlarına füze yerleştirmesi halinde ABD'nin tepkisinin ne olacağını sordu.

GÜNDEM 14.06.2021, 12:21
Putin ABD’nin kırmızı çizgilerine vurgu yaptı
banner34

Ukrayna’daki çatışma ortamı, bugün Brüksel’de gerçekleştirilecek zirvede “Ukrayna ve Gürcistan’ın NATO’ya katılma olasılıkları”nın gündem maddeleri arasında yer alacak olmasının önemini artırıyor.

Tehnowar.ru’nun haberine göre Ukrayna, hem zırhlı araçlarını hem de uçaksavar teçhizatlarını Donbas'taki temas hattına çekmeye başladı. Ayrıca son zamanlardaki çatışmalarda, Lugansk Halk Cumhuriyeti (LPR) gözlem noktasında birkaç milis öldürüldü.

Öte yandan haberde, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andrey Yermak’ın kısa süre önce, Ukrayna'nın güneydoğusunda yaşanan çatışmalara atıfta bulunarak(zarf fiillden sonra virgül yok) NATO'ya erken girmeyi umduklarına ilişkin sözleri yer aldı. Bu gelişmeler yaşanırken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de (“ise” yerine “de” getirdim/ bağlaçlardan sonra virgül yok) Donbas'taki durumun her geçen gün daha kötü bir hal aldığına dikkat çekmesine ek olarak Ukrayna ve Batı'ya, ihlal etmemeleri gereken "kırmızı çizgiler" konusunda uyarılarda bulunduğu kaydedildi.

Metinde, Rusya Devlet Başkanı’nın, NATO ve ABD’nin Ukrayna’daki varlığını son zamanlarda gözle görülür şekilde artırdığına işaret ettiği ifade edilirken hem bölgedeki ortak tatbikatların hem de eğitmen faaliyetlerinin “tansiyonu yükseltici” nitelikte olduğuna yönelik vurgusu yer aldı.

Ukrayna’nın NATO’ya alınması halinde, bölgeye NATO füze sistemlerinin yerleştirileceğine işaret eden Putin durumun ciddiyetine ilişkin, “ABD için Güney Kanada’ya veya Kuzey Meksika’ya Rus füzeleri yerleştirilmesi kırmızı çizgi ise Ukrayna için de aynısı geçerli.” ifadelerini kullandı.

22°
açık