banner23

banner24

Putin, Belarus’a polis gönderebilir

Vladimir Putin, Belarus seçimlerinden sonra başlayan protestolar için polis gücü oluşturduğunu ve gerektiğinde müdahale edeceğini açıkladı.

GÜNDEM 27.08.2020, 17:23
Putin, Belarus’a polis gönderebilir

Aleksandr Lukashenko’nun 9 Ağustos seçimlerini kazanarak, Belarus Cumhurbaşkanı olması büyük protestoları tetiklemişti. Seçimlere hile karıştığı iddia edilmiş ancak Merkez Seçim Komisyonu söz konusu iddiaları reddetmişti. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gerekirse Belarus’a müdahale etmek için yedek polis gücü oluşturduğunu, ancak bu noktaya henüz ulaşılmadığını söyledi. Rusya devlet televizyonunda konuşan Putin, Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko’nun, kendisinden belirli bir polis gücü oluşturmasını rica ettiğini ve Rusya’nın bunu yaptığını belirtti.

Rossiya 1 TV’ye konuşan Putin, ‘‘Durum kontrolden çıkana kadar kullanılmayacağına da karar verdik’’ dedi.

"Müttefikine yardım etmek Rusya'nın yükümlülüğüdür"

Putin, iki ülke arasındaki kültürel, etnik ve dilsel bağları da vurgulayarak; Rusya’nın yakın müttefiki Belarus’a, güvenliği konusunda yardım etme yükümlülüğü olduğunu söyledi.

Başkan Putin oluşturulan yeni gücün, göstericiler siyasi sloganları kullanarak silahlı soygun başlatmadıkça; arabaları, evleri, bankaları ateşe vermedikçe ve hükümet binalarını ele geçirmeye çalışmadıkça Belarus’a gitmeyeceğini söyledi.

banner34