banner23

banner26

banner24

banner25

Putin iktidarın devri ve halefi ile ilgili soruyu yanıtladı

Putin, halefi ile ilgili kendisine yöneltilen soruların muhatabının halk olduğunu söyledi.

GÜNDEM 01.07.2021, 15:57
Putin iktidarın devri ve halefi ile ilgili soruyu yanıtladı
banner34

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’e zaman zaman kendisinden sonraki cumhurbaşkanına ilişkin sorular soruluyor; ancak soruyu soranlar istedikleri cevabı alamıyor.

Devlet televizyonu Pervıy Kanal’ın YouTube kanalındaki yayınında Putin’e, kendisinden sonra Rusya’nın başına kimin geçeceğine ilişkin bir soru yöneltildi. Putin, ülkenin cumhurbaşkanının Rus halkı tarafından seçildiğini vurguladı ve üzerine düşen görevin, kendinden sonra cumhurbaşkanlığı yapacak kişiye tavsiyelerde bulunmaktan ibaret olduğunu sözlerine ekledi.

Putin, öte yandan, Boris Yeltsin'in iktidarı kendisine devrettiği düşüncesine katılmadığını belirtti. O dönemki kurallara göre cumhurbaşkanının istifa etmesi halinde hükümet başkanının geçici cumhurbaşkanı olduğunun altını çizen Putin, Yeltsin istifa ettiğinde kendisinin hükümetin başkanı olduğunu ifade etti. Sonrasında ise yapılan seçimlerde devlet başkanlığı yetkisinin kendisine halk tarafından verildiğini kaydetti.

Geçen yıl benzer bir soru kendisine yöneltilen Putin, halef aramamız değil, çalışmamız lazım cevabını vermişti. 2018 yılında ise, devlet başkanının herhangi bir meslekten olabileceğine ilişkin bir açıklamada bulunmuştu.

17°
açık