banner23

banner26

banner24

banner25

Putin, Tacik ve Özbek mevkidaşlarıyla görüşmeler gerçekleştirdi

Tacik-Afgan sınırındaki gerginlik, Putin’i bölge liderleriyle irtibat kurmasını zorunlu kılıyor.

GÜNDEM 06.07.2021, 14:35
Putin, Tacik ve Özbek mevkidaşlarıyla görüşmeler gerçekleştirdi
banner34

Tacikistan’ın içinde bulunduğu durum, Rusya’yı da aksiyon almaya zorlayabilir.

Gazeta.ru’nun haberine göre Afgan ordusundan binden fazla personelin Tacikistan'a kaçmak zorunda kalmasının üzerine Moskova, olası bir tehdit halinde Duşanbe yönetimine destek vermeye hazır olduğunu açıkladı. Vladimir Putin açıklamasında, Rusya’nın Tacikistan’ı hem ikili anlaşmalar hem de Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü çerçevesinde desteklemeye hazır olduğunu vurguladı.

Putin, durumu Özbek mevkidaşı Şevket Mirziyoyev ile de görüştü. Devlet başkanları, öncelikle Afganistan'daki durumun ağırlaşması bağlamında bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulundu. İkili ilişkilerin de masaya yatırıldığı görüşmede, Rusya-Özbek stratejik ortaklık ve ittifak ilişkilerinin geliştirilmesinin öneminden bahsedildi.

Rusya ve Tacikistan, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nün üyeleridir. Birliğin şartlarına göre, üyelerden biri için güvenlik, istikrar, toprak bütünlüğü ve egemenlik için bir tehdit ortaya çıkması halinde, diğer üye devletler " koordine olabilmek adına derhal ortak istişare mekanizmasını devreye sokar". Ayrıca, askeri yardım da dahil olmak üzere çeşitli görüşmeler için kanallar kullanılmaya başlanır. Bu nedenle bölgedeki karışıklıkların Tacikistan’a bahsi geçen alanlarda tehdit potansiyelinin artması halinde Rusya’nın bölgedeki aktivitelerinin artması kaçınılmaz olacaktır.

24°
parçalı bulutlu