banner23

banner24

Putin’den Kuzey Kore lideri Kim Jong’a iş birliği mektubu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’a “iki ülkenin ortak çabalarla kapsamlı ve yapıcı ikili ilişkileri genişletmesine” yönelik bir mektup yazdı.

GÜNDEM 15.08.2022, 11:53
Putin’den Kuzey Kore lideri Kim Jong’a iş birliği mektubu
banner46

Füze denemeleriyle dünyayı tehdit eden Kuzey Kore ile Ukrayna’yı işgal eden Rusya yeni müttefiklik yolunda ilerliyor.

Kuzey Kore devlet haber ajansı KCNA’nın haberine göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Kuzey Kore’nin Kurtuluş Günü kapsamında Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’a mektup gönderdi. Rus lider mektubunda, ikili ilişkilerin geliştirilmesinin Kore ve Kuzeydoğu Asya’da güvenlik ve istikrarı artırmaya yardımcı olacağını belirtti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Rus lideri Putin’in mektubunu cevapsız bırakmadı. Kuzey Kore lideri Kim mektubunda, “Rusya-Kuzey Kore dostluğunun İkinci Dünya Savaşı’nda başladığını ve o zamanda beri iki ülke arasındaki destek ve dayanışmanın, güçlenerek büyüdüğünü” vurguladı.

Kuzey Kore'den Rusya'ya açık destek

2019’da Rusya ile iş birliği anlaşmasına imza atan Kuzey Kore, Temmuz ayında Ukrayna’nın doğusundaki Rus ayrılıkçı bölgeleri olan Donetsk ve Luhansk’ı tek taraflı olarak tanıdığını ilan etmişti.

Ayrıca geçen hafta Kuzey Kore, 100 bin askerini Rusya’nın yanında savaşması için Donbas’a göndermeye hazır olduğunu duyurmuştu.

banner34
19°
gök gürültülü hafif yağmurlu