banner23

banner24

Rus basını, Türk ordusunun Karabağ'daki varlığından rahatsız

Rus basını Türk ordusunun Azerbaycan’da bulunmasından rahatsızlık duyduklarını açıkladı.

GÜNDEM 02.12.2020, 15:19
Rus basını, Türk ordusunun Karabağ'daki varlığından rahatsız

Dağlık Karabağ'da Azerbaycan'ın kontrolü altındaki topraklarda Türk ordusuna bağlı mayın temizleme birliklerinin varlığı Rus basınında eleştirilere hedef oldu.

Milli Savunma Bakanlığı, resmi Twitter hesabında 30 Kasım’da yaptığı paylaşımla mayın ve ev yapımı patlayıcı temizliği yapan özel birliklerin Azerbaycan ordusuna yardımda bulunacağını ve eğitim vereceğini açıklamıştı.

Rus basını tarafından Türkiye'ye bağlı özel birliklerin Dağlık Karabağ'daki çatışma bölgeleri yakınlarında görüldüğüne dair iddialara yer verildi.

Rusya’nın günlük gazetesi Nezavisimaya Gazeta'ya açıklamada bulunan emekli Korgeneral Yuri Netkachev, "Piyade erlerinin olduğu her yere özel kuvvetler de girebilir." dedi.

Netkachev haberin devamında, Türkiye'nin amacının Rusya'yı Karabağ'dan ve tüm Güney Kafkasya'dan çıkarmak olduğuna dair dikkat çekici bir yorumda bulundu.

Karabağ'daki Rus barış gücü askerlerine lojistik desteğin Azerbaycan toprakları üzerinden sağlandığı ve bölge halkının büyük kısmının Rusya'nın varlığından hoşnut olmadığı belirtilen yazıda Netkachev, Türkiye’den giden özel birliklerin Karabağ’daki halkı Rus birliklerine karşı kışkırtabileceklerini "Türk özel kuvvetlerinin katılımıyla, yöre halkının Rus barış gücü askerlerine karşı kışkırtılması veya sabotaj yoluyla bu yapılabilir." şeklinde ifade etti.

banner34