banner23

banner24

Rus Donanması Arktik’in derinliklerinde tatbikatlar yapıyor

Rus Kuzey Filosu, Barents ve Norveç Denizlerinin derinliklerinde denizaltı silahlarını test etmek için özel tatbikatlara başladı.

GÜNDEM 02.07.2021, 14:20
Rus Donanması Arktik’in derinliklerinde tatbikatlar yapıyor

Rusya Arktik bölgesindeki askeri varlığını deniz tatbikatlarıyla güçlendirmeye çalışıyor.

Russia Today’in haberine göre söz konusu tatbikatlara, içlerinde dördüncü nesil denizaltılar da bulunmak üzere, birkaç denizaltının mürettebatı katıldı.

Testlerin çoğunun modern denizaltılar için aşırı olan derinliklerde, 500 metreden daha derin, gerçekleştirildiği vurgulandı. Daha önce en yeni dizel-elektrikli denizaltı "Magadan"ın Baltık Denizi'ndeki deniz tatbikatlarına katıldığı açıklanmıştı. Öte yandan Rusya son zamanlarda gerek yeni model denizaltıları Kuzey Filosu’na transfer ederek gerekse bölgede farklı deniz ve hava unsurlarının katılımıyla ortak tatbikatlar düzenleyerek bölgenin kendisi için ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Rusya’nın Arktik bölgesindeki askeri hamleleri her ne kadar Batı’nın sık sık tepkisini çekse de Rusya, bölgede uluslararası hukuktan doğan haklarını savunacağını ve buna yönelik gerekli önlemleri alacağını dile getirmekten çekinmiyor.

banner34